Wspinanie sportowe na Igrzyskach w Paryżu w 2024 roku! Zarząd MKOl podjął decyzję

Dzisiaj, 7 grudnia, Zarząd Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego oficjalnie zatwierdził decyzję o włączeniu wspinania sportowego do programu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Wspinaczka będzie miała drugi komplet medali!

Proces akceptacji sportów dodatkowych do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024

Proces akceptacji sportów dodatkowych do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024

Wspinanie sportowe miało się pojawić się po raz pierwszy na Igrzyskach w Tokio. Jak wiemy, impreza została przeniesiona na przyszły rok ze względu na pandemię COVID-19, ale kalendarz kolejnych imprez biegnie swoim torem. Igrzyska w Paryżu zostaną rozegrane w 2024 roku i to z udziałem wspinania.

Obecność wspinania sportowego w Tokio została okupiona powstaniem tzw. formatu łączonego (olimpijskiego), czyli kombinacji składającej się z czasówek, boulderów i prowadzenia. Format był kontestowany przez wspinaczy (patrz Adam Ondra: „format łączony to wielka tragedia dla naszego sportu”).

Paryż 2024, logo

Szczęśliwie w Paryżu, dzięki decyzji Komitetu Organizacyjnego, zawodnicy nie będą zmuszeni do walki w formacie łączonym. Zaproponowano osobną rywalizację dla biegaczy (16 zawodników i 16 zawodniczek) oraz konkurencję łączoną dla boulderowców i wspinaczy z liną (20 zawodników i 20 zawodniczek).

Trzeba zaznaczyć, że wspinanie będzie sportem dodatkowym. Co oznacza, że organizator kolejnych Igrzysk, które zostaną rozegrane w roku 2028 w Los Angeles, nie będzie musiał włączyć go do programu.

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    ta formuła nie jest reprezentatywna [11]
    Z jednej strony spoko że czołówka nie będzie musiała marnować…

    8-12-2020
    andrzej_drajciulowiec