4 grudnia 2020 13:28

15-letni Toby Roberts najmłodszym Brytyjczykiem na 9a… i to z jaką drogą!

Gorące wieści z zimnego Malham Cove. Toby Roberts powtórzył jeden z wielkich klasyków rejonu – Rainshadow. Klasyk to jedno, ale co ciekawsze, Toby ma dopiero 15 lat.

(fot. arch. Toby Roberts)

***

Odwołanie większości zawodów w tym roku ma swoje dobre strony. Gdyby nie anulowanie sezonowych rozgrywek z powodu pandemii, Toby Roberts pewnie nie miałby tyle czasu, by przysiąść nad projektem w Malham Cove. „Nie potrafię wyrazić, jak się cieszę, że ta droga jest moim pierwszym 9a” – pisze 15-latek. Jest przy tym najmłodszym Brytyjczykiem z tak trudnym prowadzeniem na koncie. To zresztą nie pierwszy raz, kiedy Tony bije rekordy w kraju. Był też najmłodszym brytyjskim wspinaczem na 8a (Raindogs, 2015) i rekordzistą wśród juniorów na 8b (Revelations, 2016).

https://www.instagram.com/p/CITtUGSDcO_/

Rainshadow to oczywiście dzieło jednego z wielkich brytyjskiej sceny, Steve’a McClure’a (2003 r.). Droga czekała na drugie przejście aż do 2011 roku, wtedy na Wyspach działał z sukcesami Adam Ondra. Jednym z ciekawszych powtórzeń jest to należące do Stuarta Littlefaira sprzed pięciu lat. 39-letni wówczas Brytyjczyk, prowadząc Rainshadow, przeskoczył w drabince o kilka stopni – wcześniej jego najtrudniejszymi drogami były te z poziomu 8c.

Poniżej na Rainshadow Ben Moon (2015, do niego należy czwarte przejście):

źródło: www.climber.co.uk, archiwum wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    5-latek na 8a? [1]
    Czy ja dobrze zrozumiałem i Toby przeszedł Raindogs 8a w…

    4-12-2020
    lwzz