23 grudnia 2020 12:56

Szerpowie pokazują moc na K2: poręcze do 'dwójki’

Do bazy pod K2 dotarły dwie pierwsze wyprawy. Tuż po zakończeniu trekkingu ich uczestnicy ruszyli w górę – pierwsze metry lin na drodze Żebrem Abruzzi zostały położone – Szerpowie zaporęczowali drogę do obozu 2! W Skardu spotkała się cała grupa wielkiej wyprawy Seven Summits Trek. W trakcie karawany jest Nims Purja [aktualizacja].

Snorri i Szerpowie w dobrym tempie

Jako pierwsza pod K2 dotarła w tym sezonie mała wyprawa Islandczyka Johna Snorri, któremu towarzyszy duet ojciec-syn: Muhammad Ali i Sajid Ali Sadpara. Trójka alpinistów od razu pokazała moc, poręczując odcinek do obozu 1., który stanął na wysokości ok. 6000 m. Warto przypomnieć, że Muhammad Ali Sadpara jest w tym sezonie jedyną osobą pod K2, z zimowym ośmiotysięcznikiem na koncie (Nanga Parbat z Moro i Txikonem w 2016 r.).

Muhammad Ali Sadpara (fot. Alex Txikon)

19 grudnia do bazy dotarli również Nepalczycy: Mingma Gyalje Sherpa, Dawang Tenzing Sherpa i Kili Pemba Sherpa. Również oni nie potrzebowali zbyt wiele czasu na odpoczynek po kilkudniowym trekkingu do bazy. Już dwa dni później, 21 grudnia, Mingma dotarł wraz z towarzyszami do obozu 2.!

K2 z Concordii. 1. Żebro Abruzzi, 2. droga Basków, wariant do Żebra Abruzzi (fot. Janusz Kurczab)

Po tym “sprincie” pora na powrót do bazy i chwilę odpoczynku. Później dalszy transport ładunków – tak zapowiada Mingma G., który w zeszłym roku był zimą pod K2 na wspólnej wyprawie z Johnem Snorrim. Wtedy himalaistów zaskoczyły zimowe temperatury, w związku z czym ich postępy nie były zbyt spektakularne. Czyżby tej zimy byli lepiej przygotowani?

Seven Summits Trek

Wczoraj do Skardu dotarli wszyscy uczestnicy największej z wypraw organizowana przez komercyjną agencję Seven Summits Trek. Oficjalnie wyprawa rozpoczęła się 21 grudnia i ma potrwać do trzeciego tygodnia lutego. 

Wyprawa Seven Summits Trek w Skardu (fot. SST FB)

Tymczasem do bazy pod K2 dotarła pierwsza grupa ośmiu Szerpów SST. Zadaniem trójki z nich jest jak najszybsze rozpoczęcie poręczowania, pozostała piątka zajmuje się przygotowaniem bazy.

SST deklaruje:

Wszystkie wyprawy działające na K2 tej zimy będą współpracować, by zwiększyć szanse na zdobycie szczytu. Nie ma mowy o rywalizacji między wyprawami! W górach wszyscy jesteśmy rodziną.

Według planu trekking ma się rozpocząć 25 grudnia.

Kierownik wyprawy, Chhang Dawa Sherpa i włoska himalaistka Tamara Lunger (fot. SST FB)

Kierownik wyprawy, Chhang Dawa Sherpa i włoska himalaistka Tamara Lunger (fot. SST FB)

Pogoda

W międzyczasie John Snorri donosił o nietypowo ciepłych warunkach na K2:

Dzisiaj (po zaporęczowaniu do obozu 1.) jest słonecznie i bardzo przyjemnie, -11 st. C odczuwamy jako falę ciepła. Jednak wyżej pogoda jest zła, na szczycie wiatr osiąga prędkość 200 km/h. Okno pogodowe otworzy się prawdopodobnie w okolicach 28 grudnia, ale wtedy jeszcze nie będziemy gotowi na atak szczytowy.

Prognoza pogody dla bazy (5000 m):

źródło: mountain-forecast.com

Prognoza dla 7000 m:

źródło: mountain-forecast.com

Prognoza dla szczytu (8611 m):

źródło: mountain-forecast.com

Nims Purja

Z powodu pandemii Nims dotarł do Islamabadu z opóźnieniem. Towarzyszy mu pięciu Szerpów, ciągle nie wiadomo na pewno, czy będzie prowadził klientów (wcześniej była mowa o dwójce).

Michał Gurgul
źródła: SST, Alan Arnette, Explorers Web

***

Tegoroczną sytuację na K2 analizujemy szerzej tutaj:
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  K2 dla...? [53]
  Jak to jest? Jeśli czytam, że w obliczu gór wszyscy…

  23-12-2020
  reganclimbing

  Nirmal Purja [62]
  Co wy macie za Wiadomości.. Nirmal Purja jest już w…

  23-12-2020
  Rena66