16 grudnia 2020 11:53

Roger Schaeli i Dani Arnold otwierają drogę „Egidius” (WI6+, M7+, 1300 m)

Pewnie niektórzy z Was widzieli już film Lifeline. The story of 2 friends na KFG+, a może nawet trafiliście na ciekawą rozmowę z bohaterami dokumentu – Rogerem Schaelim i Stephanem Siegristem (zarówno film, jak i wywiad jeszcze do końca grudnia dostępne są na festiwalowym kanale na playkrakow.com). Tymczasem kilka słów o nowej drodze, którą Roger Schaeli poprowadził pod koniec listopada z Danim Arnoldem.

Roger Schaeli i Dani Arnold na wierzchołku Gros Ruchen po zrobieniu drogi „Egidius” (fot. R. Schaeli / Dani Arnold)

***

Nowa mikstowa droga znakomitego szwajcarskiego duetu biegnie północną ścianą Gross Ruchen (3137 m) w Alpach Glarneńskich. Linia nazywa się Egidius, Roger i Dani przeszli ją 28 listopada, po dwóch dniach patentowania (24-25 listopada). Był to udamy powrót Arnolda na ścianę po przeszło 10 latach, w 2009 roku podjął próbę przejścia ze Stephanem Ruossem – alpiniści wycofali się wtedy z połowy ściany, z miejsca zwanego (z racji charakterystycznej formacji) Little Cathedral.

Co wiemy o szwajcarskiej nowości? To 1300 metrów mikstowego terenu w trudnościach WI6+, M7+. Asekuracja składa się z kości, mechaników, śrub lodowych i kilku haków, niektóre kluczowe miejsca asekurowane są spitami. Aż do Big Cathedral Szwajcarzy umieścili też spity na każdym stanowisku, by umożliwić ewentualny wycof.

Roger Schaeli na drodze „Egidius” (fot. dani Arnold)

Dani Arnold:

To bardzo logiczna linia prowadząca prawą częścią północnej ściany Gross Ruchen. Na początku pokrywa się z drogą Pucher. Kluczowa partia znajduje się w połowie ściany; „Little Cathedral” i „Big Cathedral” oferują kilka wyciągów zróżnicowanego, mikstowo-lodowego wspinania, reszta to klasyczny teren północnej ściany.

Topo drogi „Egidius”, Gross Ruchen (fot. Roger Schaeli / Dani Arnold)

Arnold dodaje też, że wiele zależy od warunków. Do powtórzenia potrzebna będzie cierpliwość, duża dawka motywacji i alpinistycznych umiejętności. A więc wyzwanie dla najlepszych!

źródło: desnivel, planetmountain.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum