5 grudnia 2020 11:15

Nicolai Užnik i rzadkie powtórzenie austriackiego klasyka “Bügeleisen SD” 8C [FILM]

Austriak Nicolai Užnik wspiął się na Bügeleisen w wersji SD. Słynny problem rejonu Maltatal jest pierwszym 8C w dorobku 20-latka. Do tego to rzadkie powtórzenie, bo najprawdopodobniej dopiero trzecie.

Nicolai Užnik na Bügeleisen w wersji SD (kadr z filmu)

***

Sławne było przede wszystkim oryginalne Bügeleisen autorstwa Klema Loskota z 2001 roku, wycenione przez Austriaka na 8B+. Problem do dziś uchodzi za bardzo mocny w swoim stopniu, a są i tacy, którzy nie wahaliby się postawić przy nim nawet 8C. W 2002 roku o pierwszym powtórzeniu poinformował Niemiec Markus Bock (choć niektórzy wątpią w sukces Niemca). W sezonie 2003 na topie zameldował się Nalle Hukkataival. I to właśnie Fin rok później dodał do austriackiego klasyka kilka dodatkowych przechwytów – powstała wersja z siedzenia, zdaniem Hukkataivala zasługująca na solidne 8C, może nawet ciut więcej.

Nicolai Užnik na The Bügeleisen SD, a jeśli wolicie autora Nalle Hukkataivala – wideo nr 2:Nicolai Užnik może być podwójnie dumny z przejścia. To nie tylko pierwszy tak trudny boulder 20-letniego Austriaka, ale też dopiero trzecie powtórzenie wariantu SD. Przed nim byli jeszcze Austriak Jakob Schubert (2015) i Włoch Stefan Scarperi (2020).

źródło: 8a.nu
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum