12 grudnia 2020 08:44

Magdalena Gorzkowska zaatakuje tej zimy K2

Magdalena Gorzkowska podejmie próbę zimowego wejścia na K2 w ramach wyprawy InPost K2 Winter 2020-2021. Mierzący 8611 m, ostatni niezdobyty dotąd zimą ośmiotysięcznik, to drugi pod względem wysokości szczyt na Ziemi – do tej pory bezskutecznie mierzyli się z nim zimą najlepsi wspinacze na świecie, w tym trzy polskie wyprawy. Himalaistka wyruszy do Pakistanu 18 grudnia.

Magda na szczycie Makalu, 15 maja 2019 (fot. arch. Magda Gorzkowska)

Magda na szczycie Makalu, 15 maja 2019 (fot. arch. Magda Gorzkowska)

Pierwszym etapem wyprawy będzie przelot z Islamabadu do Skardu, dalej przejazd do Askole i 100 kilometrów trekkingu do bazy pod K2 (5000 m). Akcja górska powinna rozpocząć się na początku stycznia – Magdalena Gorzkowska wraz z towarzyszącymi jej Szerpami będzie aklimatyzować się i sukcesywnie zakładać obozy. Przy sprzyjających warunkach pogodowych atak szczytowy zostanie przeprowadzony w połowie lutego. Zakończenie akcji i powrót do Polski planowane są pod koniec lutego.

Gorzkowska komentuje swoje plany:

Wyprawa na K2 to ogromne przedsięwzięcie sportowe, ale też logistyczne. Moje dotychczasowe ekspedycje kończyły się sukcesem – wiem, że czeka mnie zupełnie nowe wyzwanie, łączące elementy wspinaczki wysokogórskiej i zimowej eksploracji. Jestem przygotowana jak nigdy wcześniej i mam dopracowany każdy szczegół ekwipunku, tak by był przystosowany do ekstremalnie niskich temperatur. Mój wylot do Pakistanu poprzedziły miesiące ciężkich treningów. Pracowałam nad wydolnością, wytrzymałością, odpornością na zimno, ale też siłą ogólną i techniką wspinaczkową.

Rafał Brzoska, prezes InPost:

Jako InPost zawsze stawialiśmy przed sobą cele przez innych uznawane za niemożliwe do realizacji. Zimowe wejście na K2 to ogromne wyzwanie, dlatego wspieramy Magdę. Chcemy, aby ten sukces przypadł Polakom – a Magda Gorzkowska jest świetnie przygotowana i ma wielkie szanse, by udowodnić, że można pokonać K2 zimą. Wszyscy  trzymamy za nią kciuki.

Rozmowa z Magdą Gorzkowską w studio live 18. KFG, dzisiaj o godz. 12:40 – zapraszamy na playkrakow.com (fot. Przemysław Skóra)

Magdalena Gorzkowska jest byłą zawodową lekkoatletką. Realizuje projekt zdobycia Korony Himalajów i Karakorum. Na swoim koncie ma trzy ośmiotysięczniki: Mount Everest, Makalu i Manaslu. Dwa ostatnie zdobyła bez wspomagania tlenem. Również podczas najbliższej wyprawy planuje działać bez tlenu.

Informacja prasowa
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    K2 dla Magdy [611]
    Przepraszam bardzo - czy pani Magda tak na poważnie czy…

    13-12-2020
    łojant