Krakowski Festiwal Górski w formule online KFG+ prezentuje: Benjamin Billet

Na specjalne zaproszenie marki Cumulus wśród gości tegorocznej edycji KFG+ pojawi się Benjamin Billet, francuski alpinista urodzony w 1985 r. w okolicach Annecy. Bliskość gór początkowo skłoniła młodego Bena do udziału w zawodach narciarskich. Później przyszła pora na dalekie podróże, eksplorację i wspinanie.

fot. arch. Benjamin Billet

***

W 2017 r. Benjamin Billet rzucił pracę w biurze i ruszył w świat, rozpoczynając trzyletnią podróż wspinaczkową, podczas której odwiedził kraje Ameryki Południowej, Nepal i Nową Zelandię. W grudniu 2018 r., po długim sezonie spędzonym w Peru i Boliwii, rozpoczął “Red Nose Expeditions” – projekt, w ramach którego skupił się na nowych drogach i wejściach na dziewicze szczyty w szybkim, minimalistycznym stylu alpejskim.

W tym czasie Francuz wspólnie z różnymi partnerami przeszedł m.in.:

  • No Te Rindas na Nevado Tolima (5216 m) w Kolumbii,
  • Seto Hi’um (Snow White), 1150 m, M4, WI4 na południowej ścianie Chhopa Bamare (6109 m) w Nepalu – pierwsze wejście i pierwsze wejście zimowe,
  • Peruana Supreme, 1000 m, WI4, 80° na południowo-wschodniej ścianie Siula Grande (6344 m) w Peru.

Ostatnie dwa przejścia znalazły się na tzw. szerokiej liście przejść z 2019 r., spełniających wstępne kryteria Złotych Czekanów (Piolets d’Or).

fot. arch. Benjamin Billet

Połączenie pasji do gór i doświadczenia zawodowego z zakresu inżynierii zaowocowało własną produkcją lekkich i minimalistycznych plecaków wspinaczkowych oraz współpracą z polską marką Cumulus (jako ambasador i doradca ds. rozwoju produktu).

fot. arch. Benjamin Billet

Michał Gurgul
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum