18 grudnia 2020 16:11

K2: Nepalczycy dotarli do bazy. Snorri na ok. 6 tys.

Bój o pierwsze zimowe wejście na K2 rozpoczął się już 5 grudnia. Dzisiaj do bazy pod ostatnim niezdobytym zimą ośmiotysięcznikiem dotarła ekipa Nepalczyków pod dowództwem Mingmy Gyalje Sherpy.

John Snorri i Muhammad Ali Sadpara

John Snorri i Muhammad Ali Sadpara (FB Mingma G)

Od 5 grudnia pod K2 działa wyprawa organizowana przez Johna Snorri. Islandczyk, wraz z Muhammadem Ali Sadpara oraz jego synem Sajidem Ali, zdołał jak na razie zaporęczować drogę do obozu pierwszego na wysokości ok. 6 tys. metrów.

Mała nepalska wyprawa, jeszcze w Skardu

Mała nepalska wyprawa, jeszcze w Skardu

Tymczasem dzisiaj do bazy dotarła mała grupa nepalskich Szerpów. Prowadzi ją Mingma Gyalje Sherpa a w składzie są Dawa Tenzing Sherpa i Kili Pemba Sherpa. Oczywiście celem 3-osobowej ekspedycji także jest wejście na K2. Jak dowiadujemy się z komunikatu, Nepalczycy planują odpocząć dwa dni i dopiero przystąpić do działań na górze.

Już za chwilę w bazie pod K2 zrobi się naprawdę tłoczno. Na górze będzie działała bardzo liczna (45 osób!) wyprawa agencji Seven Summits Trek. Wśród himalaistów zdobywających górę będą Waldemar Kowalewski oraz Magdalena Gorzkowska oraz Oswald Rodrigo Pereira.

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu z Oswaldem, przeprowadzonego podczas 18. Krakowskiego Festiwalu Górskiego.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum