Jakie powinny być buty trekkingowe (męskie), które sprawdzą się na górskie wycieczki? [artykuł zewnętrzny]

Solidne buty pomogą Ci realizować pasję i osiągać kolejne szczyty. Bardzo ważne jest, byś na szlaku, z dala od cywilizacji, mógł im zaufać. Sprawdź, o czym musisz wiedzieć, by dobrze wybrać.

Wycieczki górskie zawsze wiążą się z przygodą. Adrenalina, zmęczenie i zapierające dech w piersiach widoki – to tylko część motoru napędzającego nas do kolejnych wypraw. Trzeba się jednak do nich właściwie przygotowywać. Brak dostosowanej do pogody odzieży czy nieodpowiednie obuwie to lekkomyślność, która może się skończyć przeziębieniem, kontuzją, a nierzadko nawet poważniejszym uszczerbkiem na zdrowiu. Dobre buty trekkingowe oraz zdrowy rozsądek to podstawy komfortu i bezpieczeństwa na szlaku.

Dobre trekkingi męskie, czyli jakie?

Wychodząc na wiele godzin w góry trudno przewidzieć, z jaką pogodą będziemy mieli do czynienia. Dlatego właśnie męskie buty trekkingowe powinny być bardzo uniwersalne. Latem nie doprowadzać do przegrzewania się stóp, zimą dobrze chronić je przed zimnym wiatrem, deszczem lub śniegiem.

Kolejną kluczową rolę odgrywa cholewka. Wysoka, sięgająca za kostkę, będzie stabilizować Twój staw skokowy podczas podejść i schodzenia po stromym zboczu. Kilka godzin po pochyłej powierzchni może z łatwością doprowadzić do kontuzji, nie wspominając o sytuacji, w której nadepniesz na wystający korzeń i noga w kostce nienaturalnie się wygnie. Dzięki grubej cholewce, która będzie ją chronić, minimalizujesz powstanie urazu. Niskie trekkingi to świetne buty do terenów naturalnych, lecz jednak nizinnych.

Podeszwa butów trekkingowych – jaka powinna być?

Bardzo ważnym elementem trekkingów jest podeszwa. To ona ma zabezpieczać Cię przed poślizgnięciem, o co w górach po deszczu nietrudno. Dobrą przyczepność zapewni jej gruby bieżnik oraz odpowiedni materiał, z którego została wykonana. Podeszwa nie powinna być także zbyt cienka. Poruszanie się po zróżnicowanym terenie jest znacząco inne niż po równej drodze w mieście. Gruba podeszwa doskonale zniweluje wszelkie nierówności napotykane po drodze – kamienie, patyki, a wyposażona w dodatkową żelową warstwę, będzie też amortyzować wstrząsy, na które Twoje stawy, mięśnie oraz ścięgna będą nieustannie narażone.

Aby użytkowanie trekkingów było komfortowe, podeszwa musi być odpowiednia pod względem twardości. Elastyczna przeznaczona jest do rekreacyjnych wędrówek, lekko usztywniona sprawdzi się na popularnych polskich szlakach z lekkim plecakiem. Jeżeli jednak planujesz przemieszczać się pomiędzy schroniskami z całym bagażem, robiąc przy tym długie dystanse w ciężkim terenie, rozważ trekkingi o mocno usztywnionej podeszwie. Nieodpowiednio dobrana będzie powodować dyskomfort.

Jakie tworzywo na buty górskie będzie najlepsze?

Skóra, czy tworzywo sztuczne? Jedno i drugie rozwiązanie ma swoich zwolenników. Skóra naturalna ceniona jest za trwałość, wytrzymałość, a także wysoką przepuszczalność powietrza i odporność na wilgoć. Dostępne na rynku syntetyki też jednak bywają w podobnej jakości, zapewniają podobną wygodę, a dodatkowo są lżejsze.

Kolejnym punktem godnym uwagi jest membrana. Stosowanie jej w butach trekkingowych ma na celu zapewnienie użytkownikowi ochrony przed wilgocią z zewnątrz, a zarazem odprowadzanie tej, która tworzy się w środku buta. Porowata struktura membrany posiada otwory mniejsze od cząsteczki wody, lecz większa od cząsteczki pary. Najczęściej spotkana w tego typu butach jest membrana Gore-Tex.

Pamiętaj, że nie można bagatelizować pogody i nawet jeśli w góry jeździsz wyłącznie w wakacje, zaopatrz się w buty odporne na wiatr oraz wilgoć. Wybierając się na pieszą wycieczkę po górach, nawet w ciepłe, bezchmurne dni można trafić na ulewę, a w wyższych partiach nawet śnieg.

Co jeszcze musisz wiedzieć, kupując buty trekkingowe?

Pamiętaj, by mierzyć buty późnym popołudniem lub wieczorem. Stopa jest wówczas bardziej zmęczona, może być napuchnięta. Kupując buty rano, na wypoczęte stopy, może się okazać, że po kilkugodzinnej wyprawie, buty będą zbyt ciasne, co mocno utrudni chodzenie.

Do mierzenia załóż sportowe skarpetki, w jakich planujesz je nosić. Koniecznie załóż oba buty, pospaceruj po sklepie, podskocz, zrób wykrok, sprawdź, czy jest Ci wygodnie. Jeżeli szukasz trekkingów, zajrzyj do najbliższego CCC lub sprawdź ich ofertę online: https://ccc.eu/pl/meskie/polecane/trekkingi-i-trapery. Znajdziesz tu godne uwagi modele w bardzo ciekawych cenach.

Artykuł zewnętrzny

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Jakie powinny być buty? [3]
    Kto to pisał i skąd wziął te swoje mądrości? Pierwsza…

    14-12-2020
    Majkel