10 grudnia 2020 10:22

Gratka dla miłośników Fontainebleau: topo / album “Bleau blocs” Stéphana Denysa

Być może miłośników Fontainebleau zainteresuje nowa pozycja na rynku wydawniczym. Nie jest to stricte przewodnik, ale subiektywny wybór 100 problemów słynnego podparyskiego lasu. Autorem „Bleau blocs” jest Stéphan Denys.

Bleau blocs” Stéphan Denys

***

Stéphan Denys jest wspinaczem i fotografem, i to właśnie zdjęcia stanowią esencję „Bleau blocs”. Na 223 stronach autor zmieścił blisko 300 fotografii, które oddają niepowtarzalny klimat europejskiej mekki boulderingu. To więc bardziej album niż topo – wśród 100 wybranych przez Denysa boulderów znajdziemy takie o trudnościach od 5C do 8B+ (przy tym większość mieści się w stopniu 7).

Francuz opisuje nie tylko klasyki, ale zagląda też w mniej znane, ale warte odwiedzenia zakątki. Całość podzielona jest na cztery części, odpowiadające czterem geograficznym strefom rejonu: La forêt domaniale, Trois pignons et alentours, Larchant et Nemours i Buthiers and Essonne.

Magiczny klimat lasu został tu uchwycony perfekcyjnie – możemy przeczytać na Fanatic Climbing. Przedmowę do „Bleau blocs” sporządził inny lokalny wspinacz Olivier Lebreton, a jest tam i takie zdanie: „Jak Stéphan tłumaczy we wstępie, nawet po czterdziestu latach wędrówek po lesie, jest pod wrażeniem piękna tutejszego piaskowca i boulderów”.

Tak więc można powiedzieć, że „Bleau blocs” to rodzaj hołdu dla podparyskiego Fontainebleau (fascynacja autora tym miejscem trwa już od lat 80.), ale też ciekawa pozycja zwłaszcza dla tych, którzy dopiero planują przyjazd do historycznego rejonu.

Za “Bleau blocs” zapłacimy 32 euro. Więcej na: www.leseditionsdumontblanc.com/fr/accueil/112-bleau-blocs.html.

źródło: Fanatic Climbing
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum