24 grudnia 2020 11:04

Alex Huber rozwiązuje ponad 30-letni projekt na Steinplatte. Powstaje „Highway” (8a+, 200 m)

Niezwykle elegancko prezentuje się droga, jaką przeszedł ostatnio Alex Huber. Z daleka przypomina taflę lodu. Niemiec pisze o niej: „ani jednej półki, nawet jednego dużego chwytu… jest jak taniec w sali balowej po mikro stopniach”. Ta droga nazywa się Highway.

Alex Huber i autostrada bez końca – „Highway” 8a+ (fot. Heinz Zak / www.heinzzak.com)

***

Highway to dłuższy kawałek historii. Linię na południowej ścianie Steinplatte (Alpy Bawarskie, pomiędzy Waidring i Lofer) wytyczyli w 1987 roku Thomas Schäfer i Norbert Wich. Niedługo później sił na drodze spróbował zresztą właśnie Alex Huber, zaproszony do współpracy przez samego Schäfera. W tamtym czasie nie udało się jednak rozwiązać projektu, wspinacze wycofali się po czwartym wyciągu – trudności, zwłaszcza w letnim upale, okazały się nie do przejścia.

Po ponad 30 latach od powstania padło wreszcie pierwsze przejście klasyczne. Alex Huber poprowadził kolejną wielowyciągową perłę (nawiasem mówiąc, w 2018 roku w sąsiedztwie Niemiec otworzył 200-metrową drogę Mauerläufer 8b+).

Highway to także 200 metrów długości. Droga biegnie w idealnym wapieniu, liczy w sumie sześć długości: 6b, 7b+, 7c, 8a+, 8a+, 6c+. Wyjątkowo elegancka, techniczna linia, taki niekończący się maraton po malutkich krawądkach i nikłych stopieńkach. I to właśnie nie trudność poszczególnych ruchów (żaden z nich nie jest tak naprawdę trudny – pisze Alex), ale ich nagromadzenie decyduje o powadze i atrakcyjności drogi.

źródło: FB Huberbuam
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum