14 listopada 2020 12:14

Tatry nr (74) 3/2020

Jest już najnowszy numer kwartalnika „Tatry”. Górale. Jak wiele znaczeń, emocji, skojarzeń niesie ze sobą to słowo. Im właśnie poświęcamy jesienny numer.

fot. Jacek Poremba Photography, projekt okładki Bartłomiej Witkowski Ultrabrand

W zapowiedzi czytamy:

Temat numeru nawiązuje do wystawy wystawy „Podhalanie”, która tej jesieni została otwarta w Kuźnicach. Jej organizatorem jest Tatrzański Park Narodowy.

Kwestia tożsamości dotyka pierwotnej potrzeby przynależności do wspólnoty. Pojawia się pytanie, na ile tożsamość jest nienaruszalnym korzeniem, a na ile płynie, zmienia się, otwiera na dialog A może możliwe są obydwa jej oblicza Odpowiedzieć na to pytanie próbuje Wojciech Bonowicz, z którym dajemy obszerny wywiad: „Tischner pokazywał, że Podhale może być i zakorzenieniem, i otwartością. Głęboko wkorzenione drzewo może mieć szerokie gałęzie”. A Kuba Szpilka w felietonie kończącym temat numeru pisze: „Dziś uczciwie przemyślana tożsamość nie może już być czymś danym. Stała się zadaniem, wyzwaniem, pracą do odrobienia. A raczej do permanentnego odrabiania”.

Nadchodzą długie jesienne wieczory. 🍂 To aura wyjątkowo sprzyjająca smakowitej i niespiesznej lekturze „Tatr”. 📖 A lektura to wyjątkowa, bo pozwala zagłębić się w tatrzańskie ostępy w poszukiwaniu niedźwiedzich gawr, załoić tatrzańskie łańcuchówki na ciepłym od słońca granicie, ruszyć z przewodnikiem tatrzańskim na jesienną wycieczkę w regle, pofrunąć śmigłowcem na akcję z ratownikami TOPR, pogadać z Justyną Kowalczyk-Tekieli i Kacperem Tekielim oraz wybrać się w Tatry z Jarosławem Iwaszkiewiczem. 🥾.

Tatry można zamawiać w internetowej księgarni TPN.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum