11 listopada 2020 12:56

Tajemnica Lodowej Przełęczy – słuchowisko

Niemal sto lat temu na Lodowej Przełęczy w Tatrach wydarzyła się tajemnicza tragedia. Całe Zakopane, a potem cała Polska chciała wiedzieć, jak to się stało, że w tym samym momencie zginęli wytrawny taternik, młody chłopiec i dorosły mężczyzna, a przetrwała jedynie ona – Waleria Kasznica.

***

3 sierpnia 1925 roku ze schroniska Téryego w Dolinie Pięciu Stawów Spiskich wyruszyli w drogę powrotną do Zakopanego 46-letni warszawski prokurator Kazimierz Kasznica, jego żona Waleria oraz ich 12-letni syn. Grupę początkowo eskortowała grupa czterech taterników: Jan Alfred Szczepański, Alfred Szczepański, Stanisław Zaremba, Ryszard Wasserberger.

Pod Lodową Przełęczą grupa taterników odłączyła się od powolnych turystów. Z rodziną Kaszniców został tylko 21-letni Ryszard Wasserberger. Gdy Kasznicowie wraz ze swoim opiekunem osiągnęli przełęcz, nastąpiło załamanie pogody.

Zaczęli schodzić i… potem umierać. Umarł Kasznica, jego 12-letni syn i młody taternik. Waleria Kasznicowa czuwała przy zwłokach 37 godzin. 5 sierpnia zeszła dotarła na Łysą Polanę.

Do dziś nie ustalono, dlaczego chłopiec i dwóch mężczyzn, w tym jeden w pełni sił, zmarli nagle, w tak gwałtowny sposób.

Tę tajemniczą historię postanowili przywołać w słuchowisku aktorzy Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem. Usłyszymy m.in. Adriannę Jerzmanowską, Dominika Piejko, Emilię Nagórkę i Krzysztofa Wnuka.

Słuchowisko znajdziecie w serwisie audioteka. Na zachętę za darmo jest dostępny odcinek pierwszy:
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum