30 listopada 2020 13:14

Simone Moro i Alex Txikon wyruszą na zimowe Manaslu

Simone Moro ogłosił plan swojej kolejnej zimowej ekspedycji. Włoch po raz kolejny spróbuje zdobyć zimą Manaslu, towarzyszyć mu będą Alex Txikon i Inaki Alvarez.

Przybliżony schemat drogi normalnej z wariantem zakładającym założenie czterech obozów (fot. satoriadventuresnepal.com / Manaslu 2018 – profil FB)

To już kolejna zimowa próba wejścia na ten ośmiotysięcznik przez Simone Moro. 51-letni Włoch ma na swoim koncie pierwsze zimowe wejścia na Shishapangma (2005), Makalu (2009), Gasherbrum II (2011) i Nanga Parbat (2016) i jest w tym względzie rekordzistą.

Na Manaslu (8156 m) weszli po raz pierwszy zimą (12 stycznia 1984) Maciej Berbeka i Ryszard Gajewski. Kierownikiem tej zakopiańskiej wyprawy był Lech Korniszewski.

Jak wiemy, Simone jest orędownikiem wypraw zimowych, które w całości (założenie bazy – zdobycie szczytu) odbywały się w okresie kalendarzowej zimy. Trzeba dodać, że “zima Moro” różni się tym samym od “zimy Urubki”, który to postuluje okres od od 1 grudnia aż do 28 (29) lutego. Tym samym Włoch elegancko obcina aż cztery wierzchołki zdobyte zimą przez Polaków, właśnie Manaslu (bazę tej wyprawy założono 2 grudnia) oraz Dhaulagiri, Kanczendzongę i Lhotse.

Simone próbował zdobyć ten szczyt zimą dwukrotnie – w 2015 (z Tamarą Lunger) i w 2018/19 (z Pemba Gyalje Sherpą).

Alex Txikon to także bardzo doświadczony himalaista. Ma na koncie zimowe wejście na Naga Parbat oraz kilka prób zimowego wejścia na Mount Everest.

Całe szczęście zespół nie zdecydował się na dołączenie do oblężenia K2, na którym będzie działać ok. 50 osób… Patrz Nirmal  Purja – kolejny chętny na zimowe K2.

Źródła: abenteuer-berg.de, Gazzetta dello Sport
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum