17 listopada 2020 12:44

Sébastien Berthe na “Super Crackinette” 9a+

Sypnęło przejściami Super Crackinette 9a+ w Saint Léger du Ventoux. Tylko w tym roku odnotowano trzy powtórzenia – całkiem sporo jeśli dodać, że w ogóle drogę (na przestrzeni czterech lat) powtórzyło zaledwie pięciu wspinaczy. Ostatnie przejście należy do Belga Sébastiena Berthe.

Sébastien Berthe na “Super Crackinette” 9a+ (fot. Julia Cassonu)

To spory sukces Sébastiena w skałach, zwłaszcza że to drugie dziewiątkowe przejście w jego wykonaniu. Latem tego roku poprowadził Speed Integral w Voralpsee. Po zrobieniu Super Crackinette sympatyczny Belg napisał krótko:

Closing a chapter… Speechless and thanksfull! 🤗🙊

Super Crackinette (prostowanie Craquinette 8b+/c, taki trudniejszy wariat wymyślił Quentin Chastagnier) otworzył w sektorze Praniania cztery lata temu Alex Megos, wówczas była to najtrudniejsza droga w rejonie. W kolejnych latach linię przeszli: Adam Ondra (2018, pierwszy w historii flesz na 9a+), Gérôme’a Pouvreau (2018), Julia Chanourdie (2020), Anatole Bosio (2020) i teraz Belg Sébastien Berthe.

***

Sébastien Berthe to doskonały wspinacz wielkościanowy. Jesienią ubiegłego roku przeszedł klasyczne The Nose na El Capitanie. W tym roku w przeciągu kilku dni wspiął się na Voie Petit i Bellavistę. Także tego lata głośno było o projekcie wspinaczkowo-rowerowym, który wymyślił i zrealizował ze swoim rodakiem Nico Favresse. Wesoła dwójka błyskawicznie rozprawiła się z Trylogią Alpejską (dwóch tygodni Belgowie potrzebowali na Silbergeiera, Des Kaisers neue Kleider i End of Silence) i na deser zespół dołożył jeszcze Odyssee 8a+ na północnej ścianie Eigeru.

źródło: FB S. Berthe
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum