11 listopada 2020 21:28

Zmarł Ryszard Pilch (1955-2020)

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Ryszard Pilch, taternik i wspinacz skałkowy, autor licznych pierwszych przejść w skałkach i Tatrach.

[Aktualizacja] Msza święta zostanie odprawiona w dniu 14 listopada 2020 roku o godz. 11:00 w Kościele św. Gerarda w Gliwicach. Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w dniu 14 listopada 2020 roku o godz. 12:00 w kaplicy na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach.

Ryszard Pilch w Skałach w Szwecji, 1981 rok

Ryszard Pilch w Skałach w Szwecji, 1981 rok

***

Ryszard Pilch wytyczył wiele nowych dróg i dokonał wielu odhaczeń na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, m.in. Filar Dziewicy VI (Dziewica, Kołoczek, 1978),  Nietoperz VI.1 (Ptak, Kołoczek, 1978), Pilchówka VI.2 i Wieprzowina VI.2+ (Młynarze, Góra Zborów).

Ryszard Pilch - "Takie były początki mojego wspinania, miałem polskie adidasy na plastikowej podeszwie, aby były bardziej obcisłe zakładałem dwie grube skarpety."

Ryszard Pilch – „Takie były początki mojego wspinania, miałem polskie adidasy na plastikowej podeszwie, aby były bardziej obcisłe zakładałem dwie grube skarpety.”

Wspinał się w Tatrach. Wytyczył Lewą i Prawą Pilchówkę na południowej ścianie Zamarłej Turni. W 1978 roku odhaczył Kant Hakowy VII na Mnichu.

Ryszard Pilch na pierwszym wyciągu Kantu hakowego na Mnichu

Ryszard Pilch na pierwszym wyciągu Kantu hakowego na Mnichu

Wiele dróg w skałkach i Tatrach przechodził solo, najprawdopodobniej wiele z tych przejść było pierwszymi solowymi.

Ryszard Pilch w skałach (fot. arch. R. Pilch)

Przez lata prowadził internetową galerię z historycznymi zdjęciami wspinaczkowymi, która z czasem rozrosła się do poważnego archiwum. Ten cenny zbiór znajdziecie pod adresem lojanci.org.

Zmagał się z ciężką chorobą – stwardnieniem rozsianym. Był postacią znaną i lubianą w środowisku. Od kilku lat organizowano Pilchówki, charytatywne imprezy, podczas których zbierano fundusze na jego leczenie.

W wywiadzie („Byłem typem wspinacza marzyciela, nie tylko twardziela”) w 2018 roku mówił:

Jeżeli nie czujesz wolności w sobie, to na pewno nie znajdziesz jej w górach. Jeśli pytasz, czego ja osobiście w nich szukałem, to mógłbym powiedzieć, że szeroko pojętej przyjemności. Zawsze dobrze się tam czułem – nie tylko ze względu na wspinanie, ale też piękno natury i towarzystwo cudownych ludzi.

Redakcja składa kondolencje Rodzinie i Przyjaciołom.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Pilsiu [21]
    Ryśku - będzie nam ciebie brak Odpoczywaj w spokoju !!!

    11-11-2020
    łojant