21 listopada 2020 12:27

Roland Hemetzberger otwiera drogę “Neuron” 9a+ w Achleiten

Roland Hemetzberger otworzył w rejonie Achleiten drogę Neuron 9a+, a właściwie wcielił w życie pomysł sprzed lat Stefana Fürsta.

Roland Hemetzberger (fot. arch. R. Hemetzberger)

***

Nie po raz pierwszy Roland Hemetzberger sięga po drogę obitą przez Austriaka Stefana Fürsta. To do niego należy pierwsze przejście 20-letniego projektu Fürsta w Achleiten – Outro (2015). Z kolei w tym sezonie zrobił trzecie przejście drogi Qui 9a+ na ścianie Geisterschmiedwand w Kufstein, poprowadzonej przez Austriaka jeszcze w 1996 roku, a powtórzonej i docenionej (oryg. miała 9a) przez Adama Ondrę dopiero rok temu.

Pod względem trudności właśnie obok Qui plasuje swoje najnowsze przejście Roland Hemetzberger. To, a jakże, wizja legendarnego Stefana Fürsta. Wczoraj o nowości Niemiec napisał tak:

Lata temu Stefan Fürst wbił pierwsze przeloty w najbardziej przewieszoną ścianę w Achleiten. Do wczoraj był to projekt (myślę, że 25-letni), którego przez lata próbowało kilku wspinaczy. Dolna część to solidne 8c+, które zrobiłem już w ostatnią niedzielę. Po tym odcinku jest dobry rest i później końcówka z wyjściem z drogi The Void 9a.

Roland Hemetzberger jest autorem wielu dróg w Achleite, w tym między innymi wspomnianego The Void 9a i Lichtblick 9a. Robi też nietuzinkowe przejścia w górach, w 2016 roku powtórzył Nirvanę 8c+ Alexa Hubera na Sonnwendwand (Lofer Alm),a w 2017 dołożył WoGü 8c w Rätikonie

źródło: Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum