15 listopada 2020 11:44

Zmarł Mirosław Mąka (1957-2020)

14 listopada, w wieku 63 lat, zmarł Mirosław Mąka, wspinacz, etnograf, badacz  górskiej, kultury Peru i Podhala. W czasach PRL był działaczem opozycji demokratycznej.

Mirosław Mąka

Mirosław Mąka

***

Mirosław Mąka studiował w Akademii Sztuk Pięknych oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Był autorem książek i artykułów z zakresu antropologii sztuki i etnografii obszarów andyjskich. Zajmował się także etnografią Polski (opublikował m.in. książkę „Najstarsza fotografia górali tatrzańskich”).

Od 40 lat uprawiał alpinizm, w tym przez ostatnie 10 lat w Andach Peruwiańskich, gdzie prowadził także badania etnograficzne nad kulturą preinkaską, ale także nad kulturą Indian Keczua. Był inicjatorem trzyletniego programu badań naukowych nad słynnym sanktuarium Chrystusa „Señor de la Soledad” w Huaraz w północnym Peru.

Mirosław Mąka podczas wyprawy w Andy Peruwiańskie w 2016 roku. Wspólnie z Elżbietą Jodłowską i Danielem Milla Lliuya dokonał pierwszego polskiego wejścia na Nevado Mateo.

Mirosław Mąka podczas wyprawy w Andy Peruwiańskie w 2016 roku. Wspólnie z Elżbietą Jodłowską i Danielem Milla Lliuya dokonał pierwszego polskiego wejścia na Nevado Mateo.

Miał piękna kartę opozycyjną. Od 1981 r. uczestniczył w niezależnym ruchu wydawniczym (Wydawnictwo „W”). W dniach bezpośrednio po 13 grudnia 1981 r. brał udział (wraz z Witoldem Stańczykiem) w ewakuacji magazynu nielegalnie wydrukowanych książek. Dwukrotnie, od 1983 do 1986 r., był kurierem do Paryża, przemycając maszynopisy książek dla Piotra Jeglińskiego, szefa emigracyjnego wydawnictwa Editions Spotkania. Przesyłki te ukrywał wśród lin i sprzętu alpinistycznego w czasie wyjazdów na obozy wspinaczkowe w Alpach Francuskich.

Był członkiem założycielem stowarzyszenia Sieć Solidarności. Został uhonorowany medalem „Dziękujemy za wolność” (2017).

Źródło: Sieć Solidarności
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Zmarł Mirek Mąką [7]
    Był niespotykanie dobrym człowiekiem. Znawcą Andów, Peru. Badaczem kultury inkaskiej…

    14-11-2020
    andrzej