18 listopada 2020 09:39

500-metrowa “Leap of Faith” (8a+/b) na południowej ścianie Poncione d’Alnasca

Kolejne liczące się przejście górskie padło łupem włoskich alpinistów. Matteo Della Bordella i Allesandro Zeni pokonali klasycznie 500-metrową Leap of Faith 8a+/b (7b+ obl.) na południowej ścianie Poncione d’Alnasca (2301 m).

Alessandro Zeni (prowadzi) i Matteo Della Bordella na “Leap of Faith”, Poncione d’Alnasca (fot. Tommaso Lamantia / Karpos)

***

Projekt na przepięknej granitowej ścianie Poncione d’Alnasca (Ticiono, Szwajcaria) powstał już ładnych parę lat temu. Między rokiem 2015 a 2016 drogę wytyczyli od dołu Matteo Della Bordella, Davide Bacci i Luca Auguadri. Powstała 500-metrowa linia z 16 wyciągami i mieszaną asekuracją (stałe przeloty umieszczono tylko w najbardziej newralgicznych miejscach). W 2018 roku Bordella wracał na Poncione d’Alnasca z różnymi partnerami, udało mu się poprowadzić klasycznie wszystkie odcinki… poza jednym.

Matteo Della Bordella:

To jedna z najbardziej fascynujących, samotnych i pięknych ścian w Alpach. Wszystko zaczęło się pięć lat temu, to była długa droga pełna głębokich emocji i chwil, które dzieliłem z wieloma przyjaciółmi(…).

Na pełne klasyczne przejście Leap of Faith trzeba było poczekać do tej jesieni. Bordella zrobił je w zespole z utalentowanym rodakiem Allesandro Zenim w dniach 31 października – 1 listopada. Wsparcie miał nie byłe jakie, 28-letni Zeni może pochwalić się bardzo mocnymi prowadzeniami w skałach, na czele Cryptography 9b w Saint Loup – to jego własna droga z wiosny tego roku łącząca dwa świetne znane klasyki; Bain de Sang 9a i Bimbalunę 9a/a+.

Topo drogi “Leap of Faith”, Poncione d’Alnasca
(fot. Tommaso Lamantia / Karpos)

O Leap of Faith Matteo Bordella pisze szerzej na www.karpos-outdoor.com.

źródło: planetmountain.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum