27 listopada 2020 09:35

“Wspinaczka na sztucznej ścianie” Laurence Guyon i Oliviera Broussouloux już w przedsprzedaży!

Czy wspinania można nauczyć się z podręcznika? Na pewno nie. Jak w każdym sporcie, to praktyka, ćwiczenia i stopniowe budowanie bazy doświadczeń stanowią podstawę rozwoju. Niemniej przed każdym adeptem sztuki wspinania rozpościera się prawdziwe pole minowe i aby przejść przez nie bez szwanku, potrzebny jest dobry przewodnik lub mapa.

Za taką możemy uznać kolejną publikację świetnych wspinaczy i doświadczonych trenerów z Francji, Laurence Guyon i Oliviera Broussouloux. Ta słynna para już w 2004 roku wydała swój pierwszy podręcznik Escalade et Performance, który szybko uznano za kultowy, wychowały się na nim całe pokolenia wspinaczy. Od tego czasu minęło wiele lat, a Laurence i Olivier, bogatsi o tysiące doświadczeń, analiz i spostrzeżeń, powracają dzisiaj z nowym kompendium wiedzy dla adeptów wspinania.

Już teraz możecie zamówić najnowszą książkę Laurence Guyon i Oliviera Broussouloux Wspinaczka na sztucznej ścianie (oryg. Escalade en salle. S’initier et progresser) w promocyjnej cenie w księgarni wspinanie.pl! Książka będzie dostępna od 2 grudnia.

”Wspinaczka na sztucznej ścianie. Pierwsze kroki i podstawy treningu”, Laurence Guyon, Olivier Broussouloux, 2020

”Wspinaczka na sztucznej ścianie. Pierwsze kroki i podstawy treningu”, Laurence Guyon, Olivier Broussouloux, 2020

***

Wiedza wspinaczkowa ma wiele wątków. Autorzy niniejszego podręcznika umiejętnie wybrali te najważniejsze z perspektywy początkującego wspinacza i sprawnie przeplatają je w swojej dydaktycznej narracji. Skupiają się na sztucznych ścianach, które dzięki łatwemu dostępowi cieszą się dzisiaj dużą popularnością. Tu, w bezpiecznych i komfortowych warunkach, możemy rozpocząć naukę. Nasi francuscy trenerzy piszą o doborze podstawowego sprzętu, takiego jak buty czy uprząż, bezpieczeństwie i podstawach ruchu wspinaczkowego. Pokazują nam pierwsze techniki – od balansu i ustawień całego ciała po ułożenie palców na różnego rodzaju chwytach. Jeden podrozdział poświęcają również wspinaniu z dziećmi.

”Wspinaczka na sztucznej ścianie. Pierwsze kroki i podstawy treningu”, Laurence Guyon, Olivier Broussouloux, 2020

Techniki asekuracji opisane są tutaj w zakresie niewykraczającym poza niezbędnie podstawy, ale też – z perspektywy początkującego wspinacza ściankowego czy skałkowego – w zupełności wyczerpującym temat. Dzięki takiemu podejściu, a także dzięki prostemu językowi, który w polskim tłumaczeniu stroni od początkowo trudnych do zrozumienia wyrażeń żargonowych (tam gdzie jest to potrzebne, pozostawiono specyficzny slang wspinaczkowy; w podręczniku znajdziemy słowniczek), niniejsze kompendium dla początkujących jest bardzo przystępne.

Obok motoryki wspinaczkowej i kwestii sprzętowych kluczowym aspektem wspinania jest trening. Początkujący ma przed sobą olbrzymie wyzwanie. Trening wspinaczkowy jest bowiem skomplikowany, różnorodny, a czasem bywa niebezpieczny. Szczególnie na początku wspinaczkowej drogi nietrudno pobłądzić. Zbyt duże lub niewłaściwe obciążenia organizmu prowadzą szybko do kontuzji i urazów, które spowalniają rozwój. Autorzy podręcznika dobrze o tym wiedzą. Są gotowi przeprowadzić Was krok po kroku przez ten trudny okres.

”Wspinaczka na sztucznej ścianie. Pierwsze kroki i podstawy treningu”, Laurence Guyon, Olivier Broussouloux, 2020

Droga wspinacza zazwyczaj prowadzi na łono natury. Czy będą to skały, bouldery czy góry – tego nikt początkowo nie wie, to zainteresowania, które zmieniają się z czasem. Najbezpieczniejszym i najciekawszym kierunkiem rozwoju dla większości początkujących jest wspinaczka sportowa w skałach. Autorzy, mając tego świadomość, podpowiadają sprawdzone sposoby na płynne przejście z panelu (sztucznej ściany) w skały. Poznajemy nowe techniki, strategię i dodatkowy, potrzebny w skałach sprzęt. Uczymy się również radzić z wyzwaniami mentalnymi charakterystycznymi dla wspinania.

”Wspinaczka na sztucznej ścianie. Pierwsze kroki i podstawy treningu”, Laurence Guyon, Olivier Broussouloux, 2020

Podręcznik wspinaczkowy Laurence Guyon i Oliviera Broussouloux nie jest narzędziem niezbędnym, ale katalizatorem, dzięki któremu wspinanie od samego początku będzie sprawiać Wam radość, przez pierwsze miesiące lub lata wspinania przejdziecie bezpiecznie i zdrowo, a progres – tak ważna dla wielu wspinaczy kwestia – nabierze odpowiedniego tempa.

Książka Wspinaczka na sztucznej ścianie (wyd. 1, wspinanie.pl) dostępna jest w przedsprzedaży, w promocyjnej cenie, w księgarni wspinanie.pl.

***

Olivier Brossouloux i Laurence Guyon (fot. arch. O. Brossouloux)

Laurence Guyon
Dziennikarka wspinaczkowa i outdoorowa, w latach 90. zawodniczka należąca do czołówki światowej. W 1995 roku wygrała między innymi legendarne zawody w Arco i w Serre Chevalier oraz zdobyła tytuł wicemistrzyni świata. Nadal wspina się na wysokim poziomie (8a+ OS, 8c RP). Była główną redaktorką czasopisma EscaladeMag, a obecnie rozwija La Fabrique Verticale, w ramach której udziela porad treningowych oraz podsuwa inspiracje wspinaczom chcącym podnieść swój poziom i czerpać radość ze wspinania.

Olivier Broussouloux
Dyplomowany instruktor wspinaczki i narciarstwa alpejskiego, doktor fizjologii sportu prowadzi zajęcia na wydziale naukowym Uniwersytetu Korsyki. Wykorzystuje swoją wiedzę teoretyczną oraz doświadczenie wspinaczkowe przy prowadzeniu strony internetowej La Fabrique Verticale, której jest współzałożycielem. Uwielbia zarażać swoją pasją nie tylko studentów, ale i wspinaczy trenujących pod okiem La Fabrique Verticale. Wspina się od 30 lat zarówno w skale, jak i na sztucznych ścianach, a na swoim koncie ma drogi 8c RP i 8a+ OS pokonane w różnych rejonach świata.

Swoją wiedzą na temat treningu, psychologii, technik i odżywiania w sporcie Laurence i Olivier dzielą się na swojej stronie La Fabric Vertical.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum