10 listopada 2020 14:14

Kino Extreme. Masterclass z Elizą Kubarską

W czwartkowe wieczory zapraszamy na godzinne spotkania z kinem dokumentalnym. Eliza Kubarska – wielokrotnie nagradzana reżyserka, podróżniczka i alpinistka (Co się wydarzyło na wyspie Pam, Badjao. Duchy z morza, K2. Dotknąć Nieba, Ściana Cieni) – zdradzi tajniki realizacji swoich filmów. Tłem dla opowieści będą fragmenty dokumentów zrealizowanych na Grenlandii, Borneo, w Karakorum i Himalajach.

***

Jak zostałam „adventure filmmaker” (12.12.2020)

Opowieść o tym, jak połączyłam marzenie, aby realizować filmy dokumentalne z pasją do podróżowania, przygody i wspinaczki. Ilustracją do opowieści będą fragmenty filmów i zdjęcia.

„Walking Under Water” (19.11.2020)

Jak zrealizować film na morzu i głęboko pod wodą. Badjao to lud nomadów zamieszkujący morza między Borneo a Filipinami. Są mistrzami nurkowania na bezdechu, a ich dzieci szybciej uczą się pływać niż chodzić. Jednak z powodu rozwoju turystyki ich świat ginie. Aby zrealizować ten film, którego polski tytuł brzmi „Badjao. Duchy z Morza”, przez trzy lata wracałam na Borneo i … zostałam nurkiem.

Wyprawa górska pretekstem do opowieści o ludziach. (26.11.2020)

Jak skonstruować nietuzinkowy film górski. Na świecie każdego roku powstaje wiele filmów o ekstremalnych wyprawach i wyczynach górskich. Jednak to co mnie najbardziej interesuje w tego typu historiach to często nie sam wyczyn, a raczej to, co dzieje się dookoła. Skomplikowane motywacje ludzi, rozterki, historie przyjaźni i miłości, relacja człowiek – przyroda. Opowieść na podstawie filmów Co się wydarzyło na wyspie Pam, Ściana Cieni i K2. Dotknąć Nieba.

Zdjęcia w ekstremalnych warunkach. (03.12.2020)

Jak zrealizować dobre zdjęcia do filmu na końcu świata: tam gdzie jest za gorąco lub za zimno, często niebezpiecznie, czasem bez odpowiedniej ilości tlenu i prawie zawsze bez stałego źródła prądu. Realizacja filmu to skomplikowany proces. O ile bardziej się komplikuje, kiedy jesteśmy odcięci od cywilizacji? Moimi gośćmi będą moi filmowi partnerzy: David Kaszlikowski – fotograf i operator sportów ekstremalnych oraz Keith Partridge – specjalista od zdjęć filmowych w ekstremalnych warunkach (rozmowa po angielsku).

Kobiety Extreme (10.12.2020)

Bycie kobietą filmowcem nigdy nie będzie łatwe. Produkcja filmu oznacza pełne zaangażowanie przez długi okres czasu. Jest jeszcze trudniej, kiedy zdjęcia powstają w dalekich miejscach, np. kiedy plan zdjęciowy mieści się na himalajskim lodowcu. Pogodzenie roli filmowca i bycia matką często jest prawie niemożliwe. Czy warto podejmować takie wyzwania? Do rozmowy zaproszę Monikę Braid, producentkę moich trzech ostatnich filmów. Z Moniką pracujemy nad kolejnym trudnym filmem. Tym razem będzie to opowieść o Wandzie Rutkiewicz, a zdjęcia będą powstawały w Nepalu i Tybecie.

Ekstremalny bohater. (17.12.2020)

Kiedy kończę film dokumentalny, zanim podzielę się nim z publicznością, w pierwszej kolejności czuję potrzebę pokazania tego, co zrobiłam, bohaterom filmu. Niektórzy z nich to ekstremalni sportowcy. Ale wybieram ich nie ze względu na ich wyczyny. Czy są zadowoleni z tego, że tworząc filmową opowieść o nich bardziej zwracam uwagę na to, jakimi są ludźmi? Zaproszę na spotkanie wybitnych alpinistów, bohaterów filmu Ściana Cieni – Dmitriego Golovchenko (rozmowa po angielsku) i Marcina Tomaszewskiego.

***

Eliza Kubarska

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Wajdy w Warszawie. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. Autorka nagradzanych  filmów dokumentalnych, w tym:  Badjao. Duchy z morza (zdobywca m.in. Nagrody Jury na prestiżowym festiwalu Hot Docs w Kanadzie), K2 Dotknąć Nieba – jednego z najczęściej nagradzanych polskich filmów o tematyce górskiej na świecie, Ściana Cieni. Międzynarodowa premiera Ściany Cieni odbyła się w maju br. w Kanadzie (Hot Docs – udział w konkursie głównym), a premiera polska na Docs Against Gravity (Nagroda Publiczności Silesia). Film ma zaplanowaną dystrybucję kinową w Polsce i na świecie.

Eliza współpracuje z uznanymi twórcami z Polski i ze świata. Obecnie przygotowuje pełnometrażowy film dokumentalny o Wandzie Rutkiewicz. Jako alpinistka, w zespole ze swoim mężem Davidem Kaszlikowskim, ma na koncie realizację kilkunastu wypraw, m.in. na Grenlandię, w Atlas Wysoki w Maroku, do Mali w Afryce Zachodniej czy tropikalnych dżungli Malezji. Autorka zdjęć specjalnych (ekspedycje górskie i podwodne). Założycielka studia filmowego Vertical Vision Film Studio (od 2008), www.VerticalVision.pl

Informacja prasowa

Pojedyncze spotkanie: 10 zł
Karnet na 6 spotkań: 50 zł




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum