13 listopada 2020 15:21

Wspinanie old school: 18-letni Joshua Fourteau na “Hugh” 9a [FILM]

Joshua Fourteau zrobił siódme przejście drogi Hugh w Les Eaux Claires – pierwszej francuskiej 9a. Przy okazji, dla 18-latka to także premierowe 9a w kapowniku (a jeszcze latem wspinał się po swoim pierwszym 8c).

Aktualizacja: Drogę powtórzył także Francuz Lucien Martinez.

Joshua Fourteau na “Hugh” 9a (kadr z filmu)

***

Premierowe 9a we Francji to w zasadzie ciąg przestrzałów z wyrzutami nóg. Droga jest bardzo fizyczna, przy tym koordynacyjna, niestety w dużej mierze spreparowana. Wymyślił ją i poprowadził w grudniu 1993 roku Fred Rouhling. Na przestrzeni lat padały zaledwie pojedyncze powtórzenia, choć pewnie – przynajmniej na początku – chętnych do poprowadzenia drogi było sporo. Pracował nad nią (bez powodzenia) między innymi ojciec Joshuy Fourteau, Jean-Marc Fourteau. Z kolei Yuji Hirayama miał stwierdzić: “droga jest trudna, trudniejsza od wszystkich 8c+, jakich kiedykolwiek próbowałem”.

Poniżej młody Joshua Fourteau pokazuje, jak należy przechodzić Hugh:

A tu z innego ujęcia autor Fred Rouhling:

W sumie przy Hugh zapisano  siedem powtórzeń. Co ciekawe, przez ostatnich dziesięć lat droga popadła w zapomnienie, a przynajmniej nikt nie zameldował się na topie. Zrobił to dopiero, i to całkiem niedawno, Sébastien Bouin. Przed nim byli jeszcze: Alessandro Lamberti (2001), Pierre Bollinger (2002), Dai Koyamada (2002), Steve Haston (2010).

źródło: planetgrimpe
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum