22 listopada 2020 10:21

John Snorri wyrusza na zimowe K2

John Snorri wyruszył dzisiaj do Pakistanu, jego celem jest K2, ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik. Islandczyk poprowadzi malutką wyprawę, w której skład wchodzą jeszcze Muhammad Ali Sadpara wraz synem Sajidem Ali.

John Snorii wyrusza na K2

John Snorri wyrusza na K2

Wygląda na to, że pod K2 będzie tej zimy bardzo tłoczno. Będzie działała tam bardzo liczna wyprawa agencji Seven Summits Trek, w jej składzie znajduje się jeden Polak – Waldemar Kowalewski.

Ponadto zamiar podjęcia próby zdobycia szczytu ogłosili napalscy Szerpowie. Zbiórkę na ten cel uruchomił Mingma Gyalje Sherpa. Chodzą też plotki, że tej zimy pod K2 ma się pojawić Nirmal ‘Nims’ Purja, ten sam, który zdołał wejść na wszystkie ośmiotysięczniki w 189 dni.

Niestety, wygląda na to, że z każdą kolejną ogłaszaną wyprawą szanse na sportową realizację celu, czyli wejście bez korzystania z tlenu z butli, są coraz mniejsze… Najprawdopodobniej wszyscy będą działać na tej samej drodze (Żebro Abruzzich). Wiemy, że poręczowanie drogi będzie prowadzone przy użyciu tlenu z butli i wyprawy mają “dzielić się” tą częścią pracy.

Wydaje się ponadto, że dla najmocniejszych uczestników wypraw, czyli Nepalczyków, tlen nie jest problemem, a głównym celem jest sam fakt wejścia na szczyt, styl pozostaje na drugim miejscu.

PS Zobaczymy czy uczestnicy wszystkich wypraw dotrą pod K2. Media donoszą o wzbierającej drugiej fali epidemii COVID-19 w Pakistanie…

Źródło: FB Jhon Snorii
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum