16 listopada 2020 08:04

Jakob Schubert pierwszy na “La Force Tranquille direct” 8C

Jakob Schubert powtórzył La Force Tranquille 8C w Magic Wood. Poszło sprawnie, bo na topie Austriak stanął już pierwszego dnia. W kolejnym dołożył jeszcze wersję prostującą, która do tej pory pozostawała projektem. Jest więc nowe 8C w rejonie.

Jakob Schubert na “La Force Tranquille direct” 8C (fot. Michael Piccolruaz)

Samo La Force Tranquille 8C powstało już dziewięć lat temu. Autorem krawądkowej linii jest Daniel Woods (dwa lata później jako pierwszy powtórzył boulder Nalle Hukkataival). Ale problem Woodsa dało się jeszcze nieco utrudnić, zakładając wyjście na wprost. Zrobił to teraz nie kto inny jak właśnie Jakob Schubert, na dodatek już dzień po tym, jak wspiął się na oryginalną linię.

Jakob podpowiada, jak należy przechodzić wersję direct:

Zasadniczo pokonujesz najtrudniejszy odcinek Force Tranquille i później zamiast złapać krawądki i iść w prawo wykonujesz kolejny daleki przechwyt na wprost do dziurki i stąd robisz dość psychiczne wyjście do topu. Boulder jest wyraźnie trudniejszy od oryginalnej linii, ale ja bardzo lubię taki styl, więc powiedziałbym, że to nie wystarczy, by podnieść trudności o cały stopień.

Jak szybko Jakob potrafi rozpracować supertrudne problemy, także z liną, widzieliśmy całkiem niedawno w Schleierwasserfall. Austriak powtórzył jeden z głośnych klasyków Alexa Hubera, drogę Orca oryg. 8c+ z 2001 roku. Nie tylko zrobił dopiero trzecie przejście (przed nim był jeszcze Adam Ondra), ale znalazł też patent, który jego zdaniem zasadniczo zmienia trudności – sekwencją Austriaka linia może mieć nawet 8b.

źródło: thecrag.com, FB
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum