4 listopada 2020 08:36

Słynna “Orca” patentem Jakoba Schuberta tylko 8b?

Nie ma to jak siła patentu. Jakob Schubert przeszedł w Schleierwasserfall drogę Orca (oryg. 8c+). To dopiero drugie powtórzenie słynnej linii Alexa Hubera, ale co ciekawsze Austriak znalazł nową sekwencję na przejście kruksa i uznał, że takim patentem Orca może mieć nawet 8b… Huber musiał się zdziwić ;).

Jakob Schubert na drodze “Orca” (fot. Michael Piccolruaz)

***

Orca Alexa Hubera w Schleierwasserfall przez całe lata nie mogła doczekać się powtórzenia (zresztą podobnie jak wiele innych jego dróg w rejonie). Powstała jeszcze w 2001 roku i oryginalnie wyceniona została przez Niemca na 8c+. Dopiero po 19 sezonach, w lipcu tego roku, zrobił ją Adam Ondra. Czech pisał wtedy: „Naprawdę trudno wycenić, ale mimo że jest znacznie krótsza od Fugu (Orca jest wariantem Fugu 9a, z wyjściem w lewo – red.), sądzę, że jest co najmniej tak samo trudna”.

No i teraz pod drogą pojawił się Jakob Schubert, który nieźle namieszał z wyceną. Austriak napisał po swoim przejściu tak:

Oryginalnie droga wyceniona była przez Alexa Hubera na 8c+, ale chwytu na prawą rękę, którego używał w kluczowym ruchu, praktycznie już nie ma, Adam Ondra podczas drugiego przejścia znalazł nowy patent z wykorzystaniem małej krawądki na lewą rękę. Ja znalazłem o wiele lepsze rozwiązanie, wykorzystując dobry odciąg, zaraz na lewo od Adama krawądki, co pozwoliło mi dojść bezpośrednio do końcowej klamy. Ponieważ droga jest nietrudna poza tym jednym przechwytem, całość jest teraz dużo łatwiejsza z moim patentem, prawdopodobnie około 8b😅

PS Jakob poleca drogę zwłaszcza wspinaczom powyżej 170 cm wzrostu. Nic tylko próbować!

***

To trzecie świetne przejście Jakoba Schuberta w Schleierwasserfall w tym roku. Wcześniej poprowadził  Weiße Rose 9a Hubera (dopiero trzecie przejście, drugie należy do Adama Ondry) i wspomniane Fugu 9a (znów trzecie przejście, po Ondrze i Rolandzie Hemetzbergerze).

źródło: Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum