17 listopada 2020 10:13

Historia „Bibliographie” 9c Alexa Megosa na filmie[!]

W 2014 roku Alex Megos poprowadził Biographie 9a+ w Ceüse. Wtedy jeszcze nie lubił za długo wisieć na drogach ;), stąd skromne trzy próby i najszybsze przejście francuskiego klasyka w historii. W ciągu tych sześciu lat Niemiec zmienia nastawienie i potrafi poświęcić projektowi znacznie więcej czasu – nawet trzy lata. Efektem jest jedna z dwóch najwyżej wycenionych dróg na świecie – Bibliographie. Biegnie zaledwie kilka metrów od wspomnianej Biographie.

***

W sierpniu tego roku Alex Megos otworzył Bibliographie, przy której postawił 9c. Jest i długo wyczekiwany film.

Rotpunkt: Bibliographie | Alex Megos climbs his hardest project yet (Hans Radetzky):
 

35-metrowa Bibliographie biegnie na prawo od Biographie. Jedenaście lat temu drogę obił Amerykanin Ethan Pringle, pierwsze przejście zgarnął Alex Megos. Niemiec musiał jeździć na projekt przez trzy lata, zaczął w czerwcu 2017 roku. Po przejściu pisał:

Po wpięciu do łańcucha poczułem, jakby wszystkie te dni pracy, jakie zainwestowałem w drogę, przeleciały mi przed oczami. Z około 60 dniami rozłożonymi na trzy lata Bibliographie jest jak dotąd moim najdłuższym projektem.

Niezależnie od wyceny, to było dla mnie bardzo cenne doświadczenie. Było kamieniem milowym w moim wspinaczkowym życiu.

Alex Megos na „Bibliographie” 9c (fot. Ken Etzel)

Bibliographie to druga linia na świecie wyceniona na 9c. Pierwszy tak kosmiczną wycenę postawił przy swoim projekcie Adam Ondra. W 2017 roku otworzył Silence, monumentalną 45-metrową drogę w jaskini Hanshelleren, we Flatanger. Wciąż czeka na pierwsze powtórzenie.

Już niedługo w ramach 18. Krakowskiego Festiwalu Górskiego ( (w tym roku w formule online) zaprosimy Was na rozmowę z Alexem Megosem. Szczegóły wkrótce!
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum