27 listopada 2020 09:57

Himalaiści i ratownicy Podhalańskiej Grupy GOPR wspierają Szlachetną Paczkę

“Do uprawiania himalaizmu potrzebne jest przede wszystkim partnerstwo, które przejawia się w tym, że mogę liczyć na drugiego człowieka. Można to przenieść na każdy grunt, każdą działalność: żeby umieć żyć w grupie” – mówi Krzysztof Wielicki, legenda polskiego i światowego himalaizmu, który wspólnie z Andrzejem Bargielem – skialpinistą, pierwszym człowiekiem w historii, który zjechał na nartach z K2, Kingą Baranowską – pierwszą Polką na trzech ośmiotysięcznikach Himalajów oraz ratownikami górskimi Grupy Podhalańskiej GOPR już po raz drugi włączył się w Szlachetną Paczkę. W tym roku himalaiści i ratownicy pomogą rodzinie pani Danucie.

Szlachetna Paczka (fot. materiał prasowy)

***

– Pani Danuta znalazła się w bardzo trudnej sytuacji, straciła męża. Została sama z sześcioletnią córką – mówi Andrzej Bargiel. Po śmierci męża samotnie opiekuje się nie tylko córką, pomaga też starszej i schorowanej mamie. Jedną z rzeczy, którą zapewnią Jej Ludzie Gór w ramach Szlachetnej Paczki, jest opał na zimę.

– Niektórzy ludzie walczą z codziennością jak my podczas wypraw. Mają takie wejścia na Everest codziennie, chcą po prostu przetrwać – mówi Andrzej Bargiel. – Myślę, że osoby potrzebujące, które mają trudną sytuację, potrzebują wsparcia jak tlenu po to, by móc się uruchomić. By móc zrobić krok naprzód. Potrzebują energii, pomocy i zainteresowania drugiego człowieka.

Andrzej Bargiel (fot. materiał prasowy)

Himalaiści i ratownicy górscy wiedzą, jak ważna jest możliwość liczenia na drugą osobę. Czasami jest to kwestia życia i śmierci. Jest jednak wielu potrzebujących, którzy są narażeni na podobne sytuacje w codziennym życiu. Do takich osób, często skrajnie biednych, balansujących na granicy przetrwania, docierają wolontariusze Szlachetnej Paczki.

– Mam takie refleksje w związku z pomaganiem, którego doświadczałam wielokrotnie w górach – mówi Kinga Baranowska. – Chyba najważniejsze jest to, że kiedy doświadczymy pomocy ze strony innych, to zapada nam to głęboko w sercu. Wtedy też sami chcemy się dzielić tym, co mamy, z innymi. Zaczyna się dziać coś bardzo dobrego i o to chodzi.

– Mówi się, że alpinizm to nie góry, to ludzie, którzy tworzą to zjawisko w górach – mówi Krzysztof Wielicki. – Lina to jest fizyczny element, który nas łączy. Ale oprócz liny istnieje też partnerstwo psychiczne. Solidarność w górach jest, ale powinno być jej jeszcze więcej tu na Ziemi – więcej empatii i szacunku i miłości.

***

Szlachetna Paczka już od 20 lat jest blisko tych, którzy mają mniej szczęścia. Wolontariusze jednego z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce każdego roku docierają do biedy niezawinionej, do osób, które mierzą się z trudną sytuacją w samotności, często z dala od wzroku i zainteresowania drugiego człowieka. W tej edycji wsparciem zostaną objęci nie tylko chorzy, niepełnosprawni, rodziny zmagające się z nagłym, nieszczęśliwym wypadkiem czy samotni seniorzy, ale także osoby szczególnie poszkodowane w wyniku pandemii.

(fot. materiał prasowy)

Himalaistów w przygotowaniu Szlachetnej Paczki wspierają także ratownicy górscy z Grupy Podhalańskiej GOPR.

– To nie pierwszy projekt wspólnego niesienia pomocy Szlachetnej Paczki i Grupy Podhalańskiej GOPR. Nie pierwszy raz chcemy wspólnie przynieść trochę szczęścia i ciepła  – mówi Marek Ciaś, Naczelnik Podhalańskiej Grupy GOPR. –  Ratownik górski to nie jest ktoś, kto ma empatię tylko w górach i tylko w górach udziela pomocy. To jest człowiek, który, jeżeli trzeba będzie, to pomoże sąsiadowi, zaniesie Szlachetną Paczkę, wesprze każdego, kto potrzebuje pomocy.

Ratownicy nie tylko przygotowują Paczkę dla jednej z rodzin, ale kolejny raz pomagają także dostarczyć Paczki osób, które mieszkają w trudno dostępnych miejscach. Docieranie do potrzebujących w najdalszych zakątkach kraju, tam, gdzie z pomocą nie dociera często nikt inny to także jedna z misji Szlachetnej Paczki. Mimo wyjątkowo trudnego roku Paczce udało się utworzyć aż 80 nowych rejonów pomocy na terenie całego kraju.

Pomyśl o tych, którym zabrakło szczęścia i pomóż Szlachetnej Paczce dotrzeć do potrzebujących w najbardziej odległych i trudnodostępnych rejonach kraju. Wejdź na www.szlachetnapaczka.pl.

Informacja prasowa
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum