24 listopada 2020 14:58

Nie żyje Hamish MacInnes (1930-2020)

W wieku 90 lat zmarł Hamish MacInnes, legendarny szkocki wspinacz, alpinista, ratownik i wynalazca. Twórca nowoczesnego ratownictwa górskiego w Szkocji.

Hamish MacInnes

Hamish MacInnes

***

MacInnes był na pewno postacią wybitną, tak jako wynalazca, jak i wspinacz. Brał udział w ok. 20 wyprawach w różne góry świata. Wspinał się w Alpach (pierwsze brytyjskie przejście Filara Bonattiego na Dru, 1958), na Kaukazie, Nowej Zelandii, w Ameryce Południowej (Mount Roraima, 1973).

Uczestniczył w czterech ekspedycjach na Mount Everest. Pierwsza miała miejsce w 1953, a jej strategia odznaczała się sporą dozą szaleństwa. Na niezdobyty jeszcze Everest dwuosobowy zespół wyruszył bez pozwolenia i pieniędzy, a podstawą logistyczną miały być zapasy pozostawione przez szwajcarską ekspedycję z poprzedniego roku… Jednak, gdy wraz z Johnem Cunninghamem dotarł pod Everest, okazało się, że na szczyt weszli już Edmund Hillary i Tenzing Norgay.

W 1976 roku brał udział w słynnej ekspedycji Chrisa Boningtona, która pokonała południowo-zachodnią ścianę góry. Podczas tej wyprawy MacInnes prawie zginął w lawinie.

Słynne nosze Hamisha MacInnesa. Po lewej pierwszy model z lat 60., po prawej MK6

Hamish miał smykałkę inżynierską. W wieku 16 lat skonstruował swój pierwszy samochód. Pod koniec lat 40. zbudował sobie metalową dziabkę (wtedy powszechnie korzystano z czekanów z drewnianymi styliskami). Po tym, jak w latach 60. Hamish znalazł dwa połamane czekany pod Ben Nevis, czekany wspinaczy, którzy zginęli na tej górze, zdecydował się upublicznić swoje rozwiązanie z aluminiowym styliskiem. Weszło ono do powszechnego użycia.

Był aktywnym ratownikiem górskim, także dowódcą akcji ratunkowych, co na pewno miało wpływ na pomysł skonstruowania lekkich składanych noszy. Wynalazek wydatnie przyczynił się do zwiększenia efektywności służb ratowniczych. W różnych wariantach podobne nosze są stosowane do dzisiaj, a wynaleziony na początku lat 60. przez Hamisha model był rozwijany przez kolejne dziesięciolecia.

Był autorem kilkudziesięciu książek i przewodników, m.in. “Ben Nevis and Glencoe : Guide To Winter Climbs” czy “International Mountain Rescue Handbook” (1972), ta ostatnia stała się międzynarodowym podręcznikiem ratownictwa górskiego. Pisał także kryminały np. “Murder in the Glen”.

Współpracował z telewizją i przemysłem filmowym jako konsultant, m.in. przy produkcji słynnej transmisji na żywo ze zdobycia iglicy Old Man of Hoy (1966), czy takich filmów jak: „The Eiger Sanction” z Clintem Eastwoodem (1975), „Misja” z Robertem de Niro (1987).

Źródło: hamishmacinnes.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Terrordactyl [13]
    http://verticalarchaeology.com/2016/05/03/terrordactyl/ Moje pokolenie zapamiętało MacInnesa głównie z powodu wynalezienia krótkiej…

    24-11-2020
    $więty