28 października 2020 08:42

Zimowy Broad Peak: wyprawa Alexa Goldfarba i Zoltana Szlanko

Alex Goldfarb i Zoltan Szlanko zamierzają wyruszyć na Broad Peak (8051 m), ich celem jest zimowe wejście na ten ośmiotysięcznik. Zespół zamierza zdobyć wierzchołek w czasie tzw. zimy Urubki.

Schemat drogi na Broad Peak

Znajdujący się w Pakistanie Broad Peak został zdobyty przez Polaków 5 marca 2013 roku, w okresie kalendarzowej zimy. Jednak jest grupa wspinaczy, na czele z Denisem Urubko, według których definicję zimy spełnia jedynie okres zimy meteorologicznej, czyli czas od 1 grudnia do 28 (29) lutego. O tym, jakie są konsekwencje takiego podejścia, pisaliśmy w tekście: Zimowa rewolucja Denisa Urubko. Historia pisana na nowo?

Denis, potwierdzając swoje zdecydowane przekonania w tej kwestii, ubiegłej zimy atakował Broad Peak. Jak wiemy, samotna szarża skończyła na 7400 m. Denis miał przy tym sporo szczęścia: Denis Urubko: relacja z wyprawy na Broad Peak.

Zoltan Szlanko i Alex Goldfarb

Zoltan Szlanko i Alex Goldfarb

Wracają do tegorocznej wyprawy Węgra Zoltana Szlanko i pochodzącego z Rosji, a mieszkającego w USA Alexa Goldfarba. Zespół zasmakował zimowych warunków, wspinając się w ubiegłym sezonie na Lobuche East (6119 m) oraz na Ama Dablam (6812 m). Na ten ostatni szczyt wszedł Alex, jego partner zawrócił z wysokości obozu 3.

Himalaiści zamierzają wspinać się bez pomocy tragarzy wysokościowych oraz bez użycia tlenu z butli. Wyprawa ma zacząć się 27 grudnia. By zaoszczędzić czas na aklimatyzacji i trekkingu, tę całkiem wstępną zamierzają zdobyć na Mont Blanc, a do bazy pod Broad Peakiem chcą dostać się śmigłowcem. Ich zespół prasowy informuje:

Zdają sobie sprawę, że szanse wejścia na szczyt są niewielkie, nawet w przypadku szczęśliwego „ułożenia się” pogody […] Wyprawa ma być bardziej testem na kolejne zimy.

Źródło: Exploresweb
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    wiek [5]
    Orientuje się ktoś w jakim wieku są panowie ;) ?

    28-10-2020
    Sherpa