22 października 2020 15:20

W siódmym niebie: Luka Lindič, Ines Papert i nowa wielowyciągówka w Reiteralm

Znana para wspinaczkowa spędziła ten sezon w przydomowych regionach alpejskich. Wyprawę na Alaskę trzeba było odłożyć z wiadomych powodów, co nie oznacza jednak, że duet nie może zaliczyć tego sezonu do udanych. Świadczy o tym chociażby nowa droga wielowyciągowa na ścianie Feuerhörndl w Alpach Berchtesgadeńskich, którą Ines Papert i Luka Lindič wspólnie wytyczyli, a Luka pokonał wszystkie wyciągi klasycznie. Wolke 7 ma 12 wyciągów, 380 m długości i oferuje trudności na poziomie IX+/X-.

Wolke 7, 380 m, IX+/X- (fot. Ines Papert – FB, Luka Lindič – FB)

***

Feuerhörndl to ciekawy cel wspinaczkowy. Ściana jest widoczna z miejscowości, w której mieszkają Lindič i Papert. Luka powtórzył tu w zeszłym roku The End of Silence (8b+, 350 m) – to właśnie podczas tej wspinaczki duet wypatrzył logiczną linię, biegnącą niemal wprost na szczyt.

Wolke 7, 380 m, IX+/X- (fot. Ines Papert – FB, Luka Lindič – FB)

Niedługo później Ines i Luka rozpoczęli prace nad nową drogą, wspinając się w stylu ground-up i używając spitów i haków tylko w miejscach nieasekurowalnych w inny sposób.

Wolke 7, 380 m, IX+/X- (fot. Ines Papert – FB, Luka Lindič – FB)

W tym sezonie para wróciła na drogę. Luka Lindič zdołał przejść całość w ciągu jednego dnia w stylu RP. Droga otrzymała wycenę IX+/X- oraz nazwę Wolke 7, co możemy uznać za niemiecki odpowiednik naszego “być w siódmy niebie”. Nazwa ta nawiązuje prawdopodobnie do stanu ducha wspinaczy, którzy niedługo wcześniej wzięli ślub.

Wolke 7, 380 m, IX+/X- (fot. Ines Papert – FB, Luka Lindič – FB)

Informacje o drodze:

  • nazwa: Wolke 7,
  • lokalizacja: Reiteralm, Hinteres Feuerhörndl,
  • trudność: IX+/X-,
  • długość: 380 m, 12 wyciągów,
  • stałe punkty: spity i haki (spity na stanowiskach),
  • potrzebny sprzęt: zestaw camów #0.2 – #3, 10 ekspresów

Dodatkowe informacje od autorów: wszystkie stanowiska zostały wyposażone w dwa spity, dodatkowo na 12 wyciągach znajduje się łącznie 17 spitów. Jeden z nich został osadzony po pierwszym przejściu klasycznym, podczas zjazdów, aby zabezpieczyć fragment, w którym korzysta się z kruchej płetwy. Haki, które wbiliśmy pozostały na miejscu, kolejne zespoły potrzebują wyłącznie zestawu camów. Umiejętność właściwego osadzania camów w wapieniu jest kluczowa dla bezpiecznej asekuracji na tej drodze.

Wolke 7, 380 m, IX+/X- (fot. Ines Papert – FB, Luka Lindič – FB)

Michał Gurgul
źródła: planetmountain.com, Ines Papert – FB, Luka Lindič – FB
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum