28 października 2020 14:07

Vadim Timonow pod wrażeniem kaukaskiego Djan-Tugan

„To miejsce ma potencjał na tysiące linii” – tak zachwalał kaukaski rejon Djan-Tugan Aleksiej Rubcow. Z oferty skorzystał teraz Vadim Timonow, który w ostatnim czasie otworzył tu kilka trudnych przystawek, na czele z Low Priora 8C/C+.

Rosjanin na “Low Priora” 8C/C+ (fot. arch. Vadim Timonow)

***

Vadim Timonow potwierdza słowa Rubcowa, ewidentnie jest pod wrażeniem niesamowitych możliwości boulderowych Djan-Tugan. Do tego udało mu się otworzyć dwa problemy z póki 8C; Focus Failed (8B+/C) i przede wszystkim Low Priora 8C/C+ (sama Priora ma 7B), który uważa za najtrudniejszy kamień, po jakim się wspinał. Opisuje go tak:

Siłowe ruchy, trudne wspinanie po odciągach. W sumie 17 ruchów w 65 st. przewieszeniu.

“Focus Failed” 8B+/C (fot. arch. Vadim Timonow)

Djan-Tugan to jedno z ciekawszych miejsc na boulderowej mapie, choć nie dla wszystkich łatwo dostępne. Rejon położony jest na wysokości ok. 2100 m n.p.m., u podnóża góry Elbrus. Najbliższe lotnisko znajduje się w mieście Nalczyk, ok. 120 km od celu. Niemniej po takiej laurce, jaką rejonowi wystawił tego lata Rubcow, trudno się oprzeć:

Jest tu wszystko, co trzeba: piękna okolica z widokiem na góry, lodowce, wąwozy; skały zaczynają się tuż obok parkingu; dobra infrastruktura; i co najważniejsze, bardzo dobrej jakości granit. Niższe i wyższe kamienie rozsiane są na całym obszarze, nad rzeką, w lesie, na polanach.

Z bogactwa Djan-Tugan będzie pewnie korzystać coraz więcej wspinaczy, a samo miejsce ma szansę zyskać na popularności w przyszłym roku. Timonow z ekipą myślą o zorganizowaniu tu boulderowego festiwalu.

źródło: 8a.nu, Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum