13 października 2020 15:14

Sukces na K6 West i pierwsze wejście na K6 Central

Dobra końcówka sezonu w Pakistanie dla amerykańskiej pary: Jeff i Priti Wright zdobywają K6 West (7040 m) i K6 Central (7100 m).

K6 (fot. Jimmy Chin)

8 października Jeff i Priti Wright zdobyli K6 West (7040 m). Było to dopiero trzecie w historii wejście na tę górę – pierwszego w 2013 r. dokonał zespół polsko-kanadyjski (przeczytacie o tym na końcu artykułu), drugiego w 2015 r. amerykański.

Amerykanie mówili o trudnych warunkach, dużej ilości śniegu, niskich temperaturach i mocnym wietrze. Pomimo tego zdobyli jeszcze jeden wierzchołek K6 – Central (7100 m). To pierwsze w historii wejście na ten szczyt.

Jeff i Priti po zejściu z K6 (fot. Ali Saltoro – szef agencji obsługującej wspinaczy)

Ze względu na trudne warunki alpiniści zrezygnowali jednak z K6 Main, głównego wierzchołka o wysokości 7282 m. Nie skompletowali więc całej grani K6, co jednak nie umniejsza wcale wielkości ich wyczynu. W sezonie ubogim w wydarzenia w najwyższych górach świata wejście to z pewnością można uznać za najciekawsze. Czy w tej sytuacji Amerykanie pretendują do nagrody Złotego Czekana w przyszłym roku? Niewykluczone.

Parze towarzyszył również Colin Haley. Alpinista musiał jednak zrezygnować z próby wejścia na szczyt ze względu na problemy zdrowotne.

Jeff i Priti (w środku), zespół wspierający alpinistów w bazie i Colin Haley (po prawej), który musiał opuścić wyprawę (fot. Alpine Adventure Guides)

Z informacji dostępnych na prywatnym blogu Amerykanów wynika, że była to ich pierwsza wspinaczka o takim charakterze, na tak dużej wysokości. Listę dotychczasowych przejść pary znajdziecie na blogu.

Między marcem a lipcem br. Priti i Jeff Wright pokonali sześć wielkich północnych stron Alp. Filmy z tych przejść znajdziecie tutaj:

Priti i Jeff Wright na Denali, Alaska, US (fot. alpinevagabonds.com)

To jeszcze nie koniec przygód Priti i Jeffa w dolinie Churaksa, alpiniści mają kolejną zgodę na K6 i K7 obowiązującą od 16 października. Gratulujemy dotychczasowych sukcesów i trzymamy kciuki za kolejne wspinaczki!

***

Pierwsi zdobywcy

K6 dość długo pozostawało poza obszarem zainteresowań alpinistów. Pierwszego wejścia na wierzchołek jednego z ostatnich niezdobytych siedmiotysięczników dokonali zamieszkały w Kanadzie Rafał Sławiński i Kanadyjczyk Ian Welsted. Zespół zdobył szczyt w stylu alpejskim pod koniec lipca 2013 r. Przejście zostało wyróżnione złotym czekanem w 2014 r. Pisaliśmy o tym tutaj:

Rafał na lodowym odcinku za WI4+ na wysokości 6000 m – drugi dzień wspinaczki (fot. Ian Welsted)

Oto film z pierwszego wejścia, które alpiniści zrobili niedługo po tragicznych wydarzeniach pod Nanga Parbat:

Michał Gurgul
źródła: alpinist.com, Montagna Magica
 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum