21 października 2020 09:51

Sukces na Sani Pakkush. Francuzi zdobywają szczyt nową drogą

Francuski zespół dokonał ciekawego przejścia w Pakistanie. Symon Welfringer i Pierrick Fine pokonali dziewiczą południową ścianę szczytu Sani Pakkush (6952 m). To dopiero drugie wejście na ten wierzchołek w historii.

Sani Pakkush (6952 m) od południa (źródło Google Earth)

Sani Pakkush (6952 m) od południa (źródło Google Earth)

Sani Pakkush znajduje się w północnej części Pakistanu w Gilgit-Baltistan, w grupie górskiej Batura Muztagh. Wierzchołek w kształcie piramidy został do tej pory zdobyty tylko raz. Sani Pakkush w języku buruszaskim oznacza królową, księżniczkę.

Pierwszego wejścia dokonała w 1991 roku niemiecka wyprawa. Na szczycie stanęli wówczas, po pokonaniu północno-zachodniej grani, Arnfried Braun, Daniel Ketterer, Leo Klimmer i Hubert Bleicher.

Przebieg drogi Symona Welfringera i Pierricka Fine'a na południowej ścianie Sani Pakkush (6952 m)

Przebieg drogi Symona Welfringera i Pierricka Fine’a na południowej ścianie Sani Pakkush (6952 m)

Francuzi działali w Pakistanie od końca września. Każdy z nich jest doświadczonym alpinistą z ciekawymi wejściami na koncie. Np. Pierrick w ubiegłym roku wytyczył nową drogę na zachodniej ścianie Grosvenor (6376 m) w Chinach, zaś Symon wszedł nową drogą na Lobuche East (6120 m) oraz nową drogą na zachodniej ścianie Tengi Ragi Tau (6938 m) w Nepalu.

12 października raportowali:

Po pierwszej części wyprawy, podczas której aklimatyzowaliśmy się wokół bazy, jesteśmy gotowi do próby zdobycia od południa Sani Pakkush, kumulującego do ok. 6950 m. Mamy nadzieję, że uda nam się otworzyć drogę na nadal dziewiczej 2,5-kilometrowej ścianie. Prognoza na tę randkę jest super, linia, którą planujemy, wydaje się idealna.

Jak widać nadzieje związane ze wspinaczką spełniły się, wczoraj ich operator (Alpine Adventure Guides) doniósł o zdobyciu wierzchołka. Brawo!
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    brawo [1]
    to ludzie na swiecie jeszcze sie wspinaja? myslalem, ze festiwale,…

    21-10-2020
    kanadol