7 października 2020 18:53

„Running in the Shadows” – nowa linia na Emperor Face

Ethan Berman i Uisdean Hawthorn wytyczyli Running in the Shadows (VI AI5 M6, 2000 m), nową mikstową linię na słynnej i trudnej Emperor Face (Mount Robson, Canadian Rockies).

„Running in the Shadows” (VI AI5 M6 2000 m), Emperor Face Mount Robson, Canadian Rockies

„Running in the Shadows” (VI AI5 M6 2000 m), Emperor Face Mount Robson, Canadian Rockies (fot. Ethan Berman, Uisdean Hawthorn)

Mount Robson (3954 m) to najwyższy szczyt Canadian Rockies. Jego północna ściana, zwana Emperor Face, to jeden z poważniejszych alpinistycznych celów w Ameryce Północnej. Po raz pierwszy została pokonana w 1978 roku przez Jimiego Logana i Mugsa Stumpa.

Tę imponującą i trudną ścianę przecina zaledwie kilka linii. Nowość autorstwa Ethana Bermana i Uisdeana Hawthorna biegnie na lewo od drogi Infinite Patience (Blanchard-Dumerac-Pellet, 2002).

Ethan Berman i Uisdean Hawthorn na szczycie Mount Robson

Ethan Berman i Uisdean Hawthorn na szczycie Mount Robson (fot. Uisdean Hawthorn)

Zespół spędził w ścianie trzy dni (dwa biwaki) a trudności Running in the Shadows ocenili na VI AI5 M6. Droga posiada fragmenty wyjątkowo wymagające psychicznie. Berman o wspinaczce na jednym z wyciągów, 55-metrowym mikście z wyjątkowo skąpą asekuracją, mówi:

Myślę, że przeszedłem w inny stan świadomości.

źródło: planetmountain.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum