28 października 2020 09:28

Ostre zapinanie i pyszna mantla na koniec: Rubén Díaz otwiera „Juneru” 8C [FILM]

Do ostatnich europejskich nowości spod znaku 8C dodajemy jeszcze jedną. Rubén Díaz otworzył w Albarracín boulder Juneru – jeśli powtarzający potwierdzą trudności, będzie to pierwsze 8C w rejonie.

Rubén Díaz na „Juneru” 8C Albarracín (fot. Mystic Climbing)

***

Trzy lata temu Hiszpan zaatakował najtrudniejszy problem Albarracín, La teoría del todo. Nie byle jaki, bo anonsowany jako 8C+. Na tyle wycenił go rok wcześniej Alberto Rocasolano. Tak kolorowo jednak nie było, bo już Díaz po swoim przejściu (a zaklepał pierwsze powtórzenie) oznajmił: „nie wiem, co znaczy 8C+, dlatego sądzę, że to solidne 8C”. Kolejni jeszcze bardziej ostudzili autorskie ambicje, stawiając na 8B+. Teraz Rubén Díaz zaproponował premierowe 8C w rejonie. Czas pokaże, czy rzeczywiście zasługuje na taką cyfrę.

Juneru to stara linia, w starym stylu – jak mówi Díaz. Wspomina, że jako projekt znana była już jakieś 15 lat temuznajduje się w samym sercu sektora Arrastradero, pomiędzy dwoma klasykami El Apeadero 8A i Esperanza 8A. Boulder pokazał mu ponad dekadę temu Iker Arroitajauregi, ale wtedy był zdecydowanie poza zasięgiem Hiszpana. W późniejszych latach Díaz oddawał na nim jedynie sporadyczne próby.

Ciekawa jest konstatacja Rubéna Díaza, biorąc pod uwagę, że być może to najmocniejsza propozycja hiszpańskiego ogródka:

To jeden z tych projektów w Albarracín, które kosztowały mnie najmniej; paradoksalnie jest zarazem najtrudniejszy. Jak to możliwe? To po prostu jedna z tych szczególnych cech naszego sportu.

No to zobaczmy, jak wygląda Juneru – zgrabny kamyk, ostre zapinanie i pyszna mantla na koniec:

źródło: woguclimbing.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum