5 października 2020 08:25

Zimowe K2 – międzynarodowy projekt 7 Summits Club

7 Summits Club, organizacja zajmująca się prowadzeniem wypraw w góry najwyższe, zaanonsowała start międzynarodowego projektu mającego na celu wejście zimą na K2, ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik.

Odpowiedzialny za realizację projektu jest Alexander Abramow, szef 7 Summits Club. Firma od kilkunastu lat zajmuje się organizowaniem ekspedycji, głównie kolekcjonerskich, których uczestnicy dążą do kompletowania np. Korony Ziemi. 7 Summits Club realizuje także wyprawy komercyjne na ośmiotysięczniki. Z ich pomocy korzystało wielu polskich alpinistów.

K2 (fot. mat. prasowe „Ostatnia góra”)

K2 (fot. mat. prasowe „Ostatnia góra”)

W manifeście PROJECT WINTER K2  2021/2022 czytamy:

Majestatyczne K2, najwyższy szczyt Karakorum i drugi co do wysokości szczyt Ziemi, to najbardziej pożądany cel dla wspinaczy. Trudności, wysokie ryzyko, nieprzewidywalna pogoda, historia pełna tragicznych kart – wszystko to fascynuje i przyciąga. Bycie pierwszym zimą na szczycie oznacza przejście do historii alpinizmu.

Abramow postanowił do tego wyzwania zaangażować wspinaczy z czterech krajów: Rosji, Kazachstanu, Kirgistanu i Ukrainy.

Projekt wygląda poważnie i na pewno stanowi realną konkurencję dla polskich mglistych planów zdobycia góry.

Tej zimy ma zostać zorganizowany obóz treningowy na Elbrusie, który ma wyłonić główny skład zespołu. Latem 2021 planowana jest duża wyprawa na K2, która będzie wspinać się na górę dwoma drogami. W jej skład ma wejść 32 wspinaczy z czterech krajów. Jej celem ma być wybranie drogi, którą K2 będzie zdobywane zimą.

Ekspedycja zimowa 2021/2020 ma składać się z 16 wspinaczy oraz 8 członków wspomagających.

Źródło: 7 Summits Club
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Konkurecja dla PHZ [22]
    Wygląda na to,że PHZ będzie miał poważną konkurencję. Oczywiście Pakistan…

    6-10-2020
    łojant