21 października 2020 14:07

Petycja przeciwko odwiertom ropy w pobliżu Fontainebleau

Fontainebleau to skarb narodowy Francuzów. Dla boulderowców wspinaczkowa mekka, dla paryżan wymarzone miejsce rekreacji. Tymczasem międzynarodowy koncern naftowy Bridgeoil ogłosił plan budowy na terenie podparyskiego lasu 10 dodatkowych szybów naftowych. Hasło „NIE odwiertom ropy 4 km od lasu Fontainebleau” przybrało na sile.

***

Z petycją przeciwko rozszerzeniu obszaru odwiertów wystąpiło stowarzyszenie Environnement Bocage Gâtinais (EBG). Obecnie na terenie Nonville, niewielkiego miasteczka na południe od Fontainebleau, czynne są dwa szyby naftowe, tymczasem firma Bridgeoil planuje postawienie kolejnych dziesięciu. To grozi lokalna katastrofą, jest zagrożeniem dla naszego zdrowia i naszego środowiska – odpowiada EBG.

Wiercenie stanowi także poważne zagrożenie dla zaopatrzenia ludności w wodę pitną. Przyznana koncesja na ropę pokrywa się bowiem z obszarem zlewni, kontrolowanej przez zarząd Eau de Paris i zaopatrującej w pitną wodę część mieszkańców Paryża i Villemer (Eau de Paris głosował przeciwko podobnemu projektowi już w ubiegłym roku).

Więcej informacji na stronie www.nonauxforages.org. Bezpośredni link do petycji – tutaj.

źródło: www.nonauxforages.org
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum