12 października 2020 09:18

Znów rzadkie przejście w Schleierwasserfall. I znów w akcji Jakob Schubert

Schleierwasserfall to kopalnia perełek, po które rzadko kto sięga. No ale jeśli autorem większości klasyków jest Alex Huber wiadomo, że łatwo nie będzie. Z kilkoma drogami z najwyższej póki rozprawił się w ostatnich tygodniach Jakob Schubert. Do listy Austriaka dodajemy jeszcze jedno zacne przejście.

Powietrznie… Jakob Schubert i “Fugu” 9a (fot. Guido Unterwurzacher)

***

Tym razem łupem Jakoba padło Fugu 9a (nazwa trującej ryby, przysmaku Japończyków, musi być oczywiście przyrządzona według ściśle określonej receptury). To także projekt Alexa Hubera (1998), ale wyjątkowo zrobiony nie przez niego, ale przez Adama Ondrę – i to bardzo późno, bo jedenaście lat później. Ba, na kolejne przejście trzeba było czekać aż do 2015 roku, zrobił je utalentowany niemiecki wspinacz Roland Hemetzberger. Schubert jest właścicielem dopiero trzeciego przejścia. Ciekawe, ile dróg cenionych na 9a ma tak mało powtórzeń?

Fugu zrobiło wrażenie i na Hemetzbergeru i na Schubercie, co zresztą przewidział Adam Ondra. Po przejściu w 2009 roku mówił: „każda droga obita przez Alexa jest ładna, Fugu nie jest wyjątkiem. Każdy wspinacz, który ją powtórzy w przyszłości, zakocha się w niej”.

Fugu znajduje się w sektorze Aquarium, dzieli start z Huberowym klasykiem Orca (oryg. 8c+, 2001). Wrażenie robi nie tylko sama linia, ale i ekspozycja. Aby dostać się pod drogę, trzeba podejść ponad 20 m via ferratą. Przy okazji, Orcę powtórzył dopiero w tym roku(!) Adam Ondra, oceniając, że jest co najmniej tak samo trudna jak Fugu (patrz: “Orca” Alexa Hubera powtórzona po 19 latach).

O słynnych drogach Alexa Hubera w Schleier pisaliśmy przy okazji jego wizyty na 12. Krakowskim Festiwalu Górskim.

Alex Huber na “Weiße Rose”, dopiero 3. przejście zrobił w tym roku Jakob Schubert (fot. Heinz Zak)

***

Wcześniej w tym roku Jakob Schubert poprowadził w Schleierwasserfall Weiße Rose 9a (1994) –  znów dopiero trzecie przejście, drugie należy do Adama Ondry z 2008 roku. Niedawno przeszedł fleszem Lichtjahre 8c+.

źródło: FB Jakob Schubert, archiwum wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum