24 października 2020 10:16

Dziś mija 31 lat od tragicznej śmierci Jerzego Kukuczki (1948-1989)

Dziś mija 31 lat od tragicznej śmierci Jerzego Kukuczki. Nasz wybitny himalaista zginął 24 października 1989 roku na południowej ścianie Lhotse.

Jerzy Kukuczka, Nanga Parbat 1985 (fot. arch. Jerzego Kukuczki)

***

Jerzy Kuczka jest drugim zdobywcą Korony Himalajów, pierwszy był Reinhold Messner. Polak dokonał tego jednak w znacznie krótszym czasie i lepszym stylu.

Fundacja Wielki Człowiek:

Najbardziej wartościową cechą dokonań Kukuczki było pionierskie i nowatorskie podejście do himalaizmu. Spośród czternastu szczytów ośmiotysięcznych, stanowiących Koronę Himalajów, na dziesięć wszedł nowymi drogami, cztery szczyty zdobył jako pierwszy zimą, trzynaście bez tlenu, siedem w stylu alpejskim, a jeden samotnie. Wszystkie szczyty zdobył w czasie o połowę krótszym niż jego poprzednik – Reinhold Messner.

Z kolei Janusz Kurczab pisał we wspomnieniu o Jerzym Kukuczce:

Fascynowała go południowa ściana Lhotse. Od 1985 roku kilkakrotnie próbował i zawracał już niedaleko wierzchołka. 24.10.1989 r. na wysokości 8300 m odpadł w trudnym terenie skalnym. Cienka lina łącząca go z partnerem Ryszardem Pawłowskim pękła i Jerzy Kukuczka poniósł śmierć, spadając w trzykilometrowe urwisko. Zginął na ośmiotysięczniku, od którego dokładnie dziesięć lat wcześniej zaczął swoje himalajskie sukcesy.

Cały artykuł dostępny jest TUTAJ.

Oficjalne pozwolenie wystawione dla Jerzego Kukuczki przez władze Katmandu na wejście na Lhotse, 1989 r. (arch. Fundacja Wielki Człowiek)

(arch. Fundacja Wielki Człowiek)

W ubiegłym roku Fundacja Wielki Człowiek wydała książkę Królowa. Lhotse ‘89. To dziennik himalaisty z jego ostatniej wyprawy (Tom II). „Królowa” to opowieść – podróż, która snuje się pomiędzy słowem, obrazem i dźwiękiem. To realistyczna, subiektywna ekspedycja, bez literackich upiększeń, w którą pragniemy zabrać czytelników – pisała Katarzyna Zioło, redaktor książki.

Dziennik dostępny jest na stronie: sklep.jerzykukuczka.com oraz w księgarni wspinanie.pl.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum