18 października 2020 10:37

„Empath”- nowe 9a+ w Stanach. Niesamowitą drogę otwiera Carlo Traversi

Coś z amerykańskiego podwórka. Z daleka, ale ciekawie. O nowej dumie Jonathana Siegrista już wspominaliśmy (patrz: Od granicy szaleństwa do pełnego uniesienia. Jonathan Siegrist otwiera “Nu World”) , tym razem o świeżutkiej propozycji jego rodaka Carlo TraversiegoEmpath 9a+.

Carlo Traversi na „Empath” (fot. Mary Mecklenburg)

Carlo Traversi to wspinacz o wielu obliczach. Jest świetnym boulderowcem, ma w dorobku jedną z najlepszych tradowych dróg świata, nie stroni od większych ścian (więcej o jego popisowych przejściach na końcu tekstu). Teraz po raz pierwszy pokonał stopień 9a+, bo tak wstępnie wycenił swoją drogę w nowym rejonie niedaleko Tahoe (Kalifornia).

Empath, jak nazwał nowość Amerykanin, to ciąg kaloryferów i oblaków w lekkim przewieszeniu, bez wyraźnego restu. I wcale nie w wapieniu, a granicie. O 20-metrowej drodze Traversi pisze:

To rzadkie znaleźć coś, co nie tylko jest dla ciebie wyzwaniem jak nic innego, ale jest też najlepszym kawałkiem skały, po jakim się kiedykolwiek wspinałeś.

Traversi dostał masę gratulacji od kumpli po fachu. Pod wielkim wrażeniem tego, co zrobił (i samej drogi), są między Chris Sharma, Dave Graham, Jonathan Siegrist, Nalle Hukkataival i Joe Kinder. Część z nich pewnie wkrótce pojawi się w rejonie.

***

Już raz w tym roku Carlo Traversi cieszył się z życiowego wyniku, ale na boulderach. Latem wspiął się na Creature from the Black Lagoon 8C+ Daniela Woodsa w Rocky Mountain National Park. Ale co ciekawe, wcale nie Creature a Empath był najważniejszym celem tego sezonu dla Traversiego, wspinanie po boulderowym ekstremie traktował jako świetny trening właśnie pod swój skalny projekt.

Jednym z najciekawszych przejść Traversiego wciąż pozostaje przejście tradowego mega klasyka – w 2018 roku jako pierwszy powtórzył, i to dopiero ponad 10 lat po powstaniu, Meltdown 8c+ Beth Rodden w Yosemite.

źródło: Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum