15 października 2020 10:18

Barbara Zangerl na legendarnej „Greenspit”

Mieć na koncie taką drogę chciałby mieć pewnie każdy szanujący się tradowiec. Greenspit – legendarną rysę Didiera Berthoda w Valle dell’Orco pokonała teraz Austriaczka Barbara Zangerl.

Barbara Zangerl i słynna rysa „Greenspit” (fot. Jacopo Larcher)

***

Barbara Zangerl:

Wielkie podziękowania dla Didiera Berthoda za inspirację! To jak dotąd prawdopodobnie moje najdumniejsze przejście rysowe. Greenspit co za linia, co za miejsce!

Greespit – 12-metrowa, horyzontalna rysa w rejonie Valle dell’Orco. Kiedy powstawała, uchodziła za najtrudniejszą tego typu formację w Europie. Jej autorem jest wspomniany Didier Berthod. Szwajcar po raz pierwszy przeszedł ją na własnej asekuracji w 2003 roku, ale w stylu PP, z założonymi wcześniej kostkami i friendami w kluczowej partii (wcześniej usunął istniejące stałe przeloty, zainstalowane jeszcze połowie w latach 80.). Trudności ocenił na 8b+. Dwa lata później wrócił na drogę i pokonał ją RP, z zakładaniem przelotów od dołu. Pierwszy powtórzył Greenspit Belg Nicolas Favresse (2008).

Didier Berthod na „Greenspit”, 2003 (fot. Fred Moix)

Dla Barbary Greespit jest kolejnym fantastycznym przejściem na własnej. Wcześniej wspięła się między innymi na Prinzip Hoffnung 8b/b+ Beata Kammerlandera w Vorarlbergu, Gondo Crack 8c w rejonie Cippo (pierwsze przejścia tej drogi na własnej protekcji należą właśnie do niej i Jacopo Larchera) i The Path  5.14R Sonniego Trottera w Lake Louis.

***

PS Didier Berthod, niestety(!), od dawna się nie wspina. Poszedł w inną stronę… Cały film Fissure będzie dostępny podczas najbliższego 18. Krakowskiego Festiwalu Górskiego (12-13 grudnia):  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum