19 października 2020 18:26

“Aubade direct” 9a+: Anatole Bosio robi dopiero trzecie przejście

Francuski wspinacz Anatole Bosio poprowadził rzadko powtarzaną, bardzo palczastą i bardzo siłową Aubade direct 9a+ w rejonie Sainte-Victoire.

Anatole Bosio na „Aubade direct” 9a+ (fot. Martin Beaudry)

***

Aubade direct 9a+ jest rzeczywiście bardzo rzadko chodzoną linią, Anatole Bosio zrobił dopiero trzecie przejście. Tymczasem droga ma już swoje lata, otworzył ją w 2011 roku Gérôme Pouvreau, w tym samym sezonie powtórzył młody Enzo Oddo. I to by było na tyle… aż do października tego roku.

Aubade direct to wariant prostujący do oryginalnej linii 8c+ (podstawowa wersja wychodzi w prawo). Na tyle wycenił ją autor Pouvreau w 2005 roku. Co ciekawe, do samej Aubade też nie ustawiały się kolejki. Pierwszego powtórzenia doczekała się dopiero w ubiegłym roku, a zrobił je właśnie Bosio – przy okazji docenił klasę drogi i podniósł wycenę do 9a.

Co wiadomo o trudniejszym wariancie? Dużo dalekich, siłowych ruchów, małe krawądki, podchwyty, odciągi, na koniec charakterystyczna dla rejonu płytka z małymi ściskami i właściwie bez stopni. O jednym z dwóch kruksów Bosio mówi: „najtrudniejszy ruch jest dość niewygodny, musisz strzelić z obłego podchwytu do małej ryski”.

Na filmach Aubade direct w wykonaniu Anatole Bosio i Enzo Oddo (w przypadku Oddo widać więcej szczegółów):

źródło: grimper.com, planetgrimpe.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum