11 września 2020 15:39

Z rzędkowickiego Garażu. Cz 2

Terenem działania Waldka Podhajnego są ostatnio albo Rzędkowice albo Jastrzębnik. Drogi powstają w tych rejonach na przemian. Tym razem wieści płyną z rzędkowickiego Garażu, gdzie Waldek tego lata zdążył wytyczyć już kilka dróg (pisaliśmy o nich TUTAJ). Pora na kolejne.

Trochę artystycznie… Solidne przewieszenie Garażu w Rzędkach (fot. arch. Wadlemar Podhajny)

***

Będzie o dwóch Waldemarowych nowościach. Obie są trudne. Obie biegną solidnie przewieszonym terenem i, jak zapewnia Waldek, po relatywnie dobrych chwytach. Pierwsza nazywa się Fritz Haber poleca i otrzymała wycenę VI.6. Kilka autorskich słów o przebiegu:

Droga biegnie monotonnie przewieszoną ścianą na lewo od Cyklonu B. Do połowy jest w miarę spokojnie, ale druga część to harde przechwyty i wzrastający nieustannie ciąg trudności, z koordynacyjnym strzałem na ostatnim przechwycie. W połowie ściany, po lewej stronie od drogi, jest półka z dużą przelotką. Nie trawersujemy do niej w celu złapanie resta. Ringi na tej drodze zostały wklejone trochę bardziej po lewej stronie niż jej przebieg. Starałem się zachować strefę ochronną rysy Cyklonu B.

Przebieg drogi “Fritz Haber poleca”, Turnia nad Garażem, Rzędkowice (topo Waldemar Podhajny)

Druga nowość to Dezynfekcja VI.5/5+, wytyczona na lewo od Cyklonu A. Dzieli start z niedawno powstałą drogą Wieczny odpoczynek VI.4+ (jej autorem jest Jacek Czech junior).

O Dezynfekcji – jak iść?

Dezynfekcja startuje razem z Wiecznym odpoczynkiem, po dojściu do kantu filara idziemy dalej kantem do jego końca (do pętli założonych na uchach skalnych). Możemy z nich zjechać lub dalej wspiąć się kominem w prawo do ringa zjazdowego.

Materiał na obicie dróg pochodzi ze środków IŚW “Nasze Skały”. Co więcej, Nasze Skały przekazały także stałe ekspresy. Jak mówi Waldek: “zostały już powieszone w trudnościach dróg i sukcesywnie będziemy montować je na kolejnych drogach w Garażu”.

Topo Rzędkowic znajdziecie w przewodniku “Jura Północna” – wkrótce znów dostępny w księgarni wspinanie.pl.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    taaaaaa [5]
    a mozecie podrzucic linka albo cos zeby sie zorientowac gdzie…

    11-09-2020
    stokrot