26 września 2020 15:24

Uszba nową linią – Archil Badriashvili i Giorgi Tepnadze

W dniach 10-14 września gruziński zespół w składzie Archil Badriashvili i Giorgi Tepnadze wytyczył nową linię na północno-zachodniej ścianie Uszby (4710 m). To nie jedyne mocne dokonanie Gruzinów na Kaukazie.

Przebieg nowej linii autorstwa zespołu Archil Badriashvili i Giorgi Tepnadze na zachodniej ścianie Uszby

***

Nowa linia biegnie pomiędzy drogami ArtiszewskiGrigorienko-Prigoda. Warto tdodać, że ten sam gruziński zespół w 2015 roku dokonał pierwszego przejścia tej drugiej w stylu alpejskim, a dwa lata później również w świetnym stylu pokonali ją Piotr Sułowski, Paweł Karczmarczyk  i Maciej Bedrejczuk. Pierwsze przejście, zrealizowane w 1972 roku, trwało 12 dni.

Ale wracając do nowej linii i kolejnego świetnego przejścia tego zespołu. Gruzini rozpoczęli wspinaczkę 10 września i po 4 dniach osiągnęli wierzchołek Uszby. Archil pisze: “daliśmy z siebie wszystko”.

Archil Badriashvili i Giorgi Tepnadze na szczycie Uszby

Archil Badriashvili i Giorgi Tepnadze na szczycie Uszby

Nowa linia ma długość 1700 metrów i wysokie trudności techniczne: ED+, 6A/B w skali rosyjskiej, VI/VII i A4. 

Nową linia na południowo-zachodniej ścianie Ailama (4560 m)

Nową linia na południowo-zachodniej ścianie Ailama (4560 m)

To nie jedyne świetne dokonanie Archila i Giorgiego. Parę dni wcześniej, wzmocnieni przez Levana Lashkarashviliego, wytyczyli częściowo nową linię na południowo-zachodniej ścianie Ailama (4560 m). Tutaj znaleźli 800 metrów nowego terenu i trudności ED/5B.

Źródło: FB Archil Badriashvili
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum