29 września 2020 09:25

Stefano Ghisolfi wraca po „Change” 9b+. Jest pierwsze powtórzenie!

Dopiął swego Stefano Ghisolfi. Włoch poprowadził Change 9b+ we Flatanger. To dopiero pierwsze powtórzenie wielkiej drogi Adama Ondry (jeszcze trudniejsza w Norwegii jest Silence 9c), i to po długim czasie, bo dopiero ośmiu latach! „To była niesamowita podróż, jedna z najlepszych w moim życiu i skończyła się w najlepszy możliwy sposób” – skwitował Włoch.

Stefano Ghisolfi na „Change” 9b+ (fot. Sara Grippo)

Pierwsze rozdanie to sierpień tego roku. Stefano poprowadził wtedy (w końcówce miesiąca, kilka dni przed wyjazdem z Norwegii) pierwszą część Change, cenioną na 9a+, a może i 9a+/b. Po przejściu napisał:

Wiem, że to dopiero połowa marzenia, ale i tak to ważny cel, pierwszy wyciąg Change zrobiony. Teraz muszę pokonać go znowu i dodać drugą, bardzo długą część (wciąż 9a po pierwszym łańcuchu), żeby zrobić całość, ale wydaje się to teraz bardziej możliwe niż kiedykolwiek wcześniej!

Drugie rozdanie to już końcówka września, w międzyczasie Włoch zaliczył jeszcze start w Mistrzostwach Włoch i zgarnął siódmy tytuł mistrza kraju w prowadzeniu. Tymczasem 14 godzin temu pochwalił się na swoim profilu:

Bitwa skończona, nieoczekiwanie szybko, mentalna i fizyczna walka zajęła mi ponad miesiąc i dwa wyjazdy do Flatanger.

Ghisolfi wyliczył przy tym skrupulatnie, że pokonanie 185 ruchów na 55 metrach drogi zajęło mu ponad godzinę. Change, podobnie jak inne drogi w jaskini Hanshelleren, to niezły wspinaczkowy maraton, przy tym w niesamowitej jakości skale. Adam Ondra otworzył drogę jesienią 2012 roku, powstało tym samym pierwsze 9b+ na świecie.

Kawałek Change, jeszcze z początku września:

https://www.instagram.com/p/CEzRoz6ILMF/

Teraz Stefano Ghisolfi jest dumnym posiadaczem już dwóch dróg 9b+. W 2018 roku przeszedł Perfecto Mundo w Margalefie. Przy tym zasługuje na miano jednego z najlepszych wspinaczy na świecie.

źródło: Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum