8 września 2020 16:05

Rzeszowski Klub Wysokogórski w sprawie kucia w Czarnorzekach

W ostatnim czasie w Czarnorzekach powstały nowe drogi wspinaczkowe oraz wymieniona została asekuracja na drogach już istniejących w sektorach: Przełom Marcinka, Strzelnica oraz Sokoli Grzbiet, o czym można przeczytać na portalu krosno112.pl. Jednak przemilczany pozostaje fakt w jaki sposób powstała część z dróg wspinaczkowych.

https://www.facebook.com/rkwklub/posts/3712425192101681

Otóż w wielu miejscach dopuszczono się ingerencji w rzeźbę skalną (aby nie było niedomówień, chwyty zostały wykute celowo), niestety takie zabiegi również miały miejsce dużo wcześniej. W rezultacie w sposób sztuczny powstały chwyty ułatwiające przejście drogi. Pojawiły się również argumenty, że chwyty te mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób wspinających się. Czy takie argumenty w jakikolwiek sposób usprawiedliwiają ten czyn? Osobiście jesteśmy bardzo zdegustowani takim podejściem.

W imieniu podkarpackiego środowiska wspinaczkowego sprzeciwiamy się ingerencji w rzeźbę skalną – kiedyś w tych miejscach mogą powstać trudniejsze drogi lub bouldery, a to po czym nie da się wspinać zostawmy naturze.

Prosimy również Inicjatywę Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały”, Polski Związek Alpinizmu oraz media wspinanie.pl, Góry, Brytan, Climb.pl o przedstawienie swojego zdania w tej sprawie.

Rzeszowski Klub Wysokogórski

Od Redakcji: Nasze stanowisko w sprawie kucia dróg od lat jest jednoznaczne. Uważamy, że preparowanie dróg jest w ostatecznym rozrachunku działalnością szkodliwą. Nie widzimy na dzień dzisiejszy żadnego uzasadnienia dla tego typu procederu.

Problematyce kucia w działalności ekiperskiej poświęciliśmy kilka lat temu cykl wywiadów:

Staramy się też na bieżąco eksponować sytuacje ukazujące środowiskowe nastawienie do tego problemu:

Tagi: • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Do redakcji [21]
  [i]"Od Redakcji: Nasze stanowisko w sprawie ..." [/i] Od redakcji…

  8-09-2020
  Troskliwy_Miś

  RKW [44]
  W mojej opinii w RKW pojechaliście trochę po bandzie. Czym…

  9-09-2020
  Simbelmyne

  POdkuwanie POd Wiceprezesem PZA [6]
  Wiceprezes PZA zniknal z forum dyskusyjnego. Razem z wpisem Wiceprezesa,…

  10-09-2020
  TomaszKa