11 września 2020 17:31

Rekord Andrzeja Bargiela w biegu na Elbrus pobity!

Aż 10 lat czekał na pobicie rekord Andrzeja Bargiela w biegu na Elbrus. Od wczoraj należy on (jeszcze nieoficjalnie) do Witalija Szkieła, który pobił czas Polaka o ponad 13 minut!

Andrzej Bargiel ustanowił swój rekord 24 września 2010 roku. Polak znalazł się pod Elbrusem w 13 osobowej ekipie prowadzonej przez śp. Artura Hajzera. Wyjazd został zorganizowany w ramach programu sportowego “Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015”. Wynik Andrzeja na trasie z Azau (2400 m) na zachodni wierzchołek Elbrusa (5642 m) był zaskoczeniem dla gospodarzy i okazał się naprawdę trudny do pobicia. Polak tę trasę pokonał w czasie 3:23:37. Relację Artura Hajzera z tego wyjazdu znajdziecie tutaj: “Elbrus Race 2010” oczami kierownika.

W kolejnych latach z rekordem mierzył się “gospodarz” Witalij Szkieł, jak i np. taka sława górskich biegów jak Karl Egloff. W tym roku bariera ustanowiona przez Polaka została przełamana i to nie jeden raz.

Najpierw, 4 września, w ramach zawodów XV International ElbrusRace 2020 Jewgienij Markow trasę na szczyt pokonał w czasie 3:13:14 (to czas uznany oficjalnie przez ISF). W tym samym biegu swoje marzenie w jakimś sensie spełnił także wspomniany Witalij Szkieł, który był wolniejszy od kolegi tylko o dwie minuty.

Witalij Szkieł

Witalij Szkieł

Ale to nie koniec historii, wczoraj Witalij Szkieł poprawił wynik sprzed kilku dni i ustanowił nowy rekord z czasem 3:10:12! Rekord nie jest jeszcze oficjalnie potwierdzony, ale gratulacje oczywiście składamy :).

Źródło: TASS, Elena Laletina
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum