Nowości La Sportiva – zima 2020/2021 [sponsorowany]

La Sportiva to firma skupiająca ludzi kochających góry. To, co proponują w swojej ofercie, trafia do profesjonalistów i do tych, dla których piękno szczytów stanowi tylko odskocznię od codzienności. Jedni i drudzy mogą liczyć na sprzęt najwyższej jakości, dopasowany do indywidualnych potrzeb i przetestowany przez specjalistów.

Zimowa kolekcja La Sportiva (fot. Matteo Pavana / La Sportiva)

Góry

Czy wiesz, kim jest Simone Moro? Na pewno! To jeden z najlepszych himalaistów na świecie. Człowiek, który wie, czym jest wspinanie na ośmiotysięczniki w każdych warunkach. To właśnie we współpracy z Moro La Sportiva stworzyła nową wersję G2 EVO. Najnowsza odsłona tego modelu zachowała znakomitą izolację od zimna, z której słynął poprzedni model, i bardzo niską wagę wynoszącą jedynie 1050 g – w konstrukcji zastosowano m.in. karbonową wkładkę Hony Comb.

La Sportiva G2 Evo

Największa i najbardziej istotna zmiana widoczna jest już na pierwszy rzut oka – to system szybkiego sznurowania Boa. Wersja Evo, tak samo jak poprzednik, posiada dwa pokrętła, ale w tym przypadku jedno jest wyprowadzone na zewnątrz. Gdy zrobi się bardzo zimno albo chcemy zwiększyć komfort chodzenia w łatwym terenie poprzez poluzowanie sznurowania, możemy to zrobić bez ściągania rękawicy czy rozpinania gaitera. Sam gaiter jest oczywiście wodoodporny i zgrzewany specjalną ultrasoniczną technologią. Do kompletu mamy podeszwę Vibram Matterhorn z Impact Brake System.

La Sportiva G5 Evo

Młodszą odmianą G2 jest G5 EVO. W nowej odsłonie G5 są jeszcze cieplejsza niż poprzednik. Ponieważ najbardziej narażone na wychłodzenie są palce, umieszczono tam warstwę innowacyjnego materiału Gore-Tex Infinimum Thermium, która zabezpiecza przednią część stopy przed zimnem, co jest szczególne istotne w statycznych sytuacjach, jak np. asekuracja czy awaryjny biwak. Podobnie jak w modelu G2 wyprowadzono system Boa na zewnątrz buta, aby umożliwić regulację objętości wnętrza bez konieczności ściągania rękawic czy rozpinania gaiter’a.

Zimowa kolekcja La Sportiva (fot. arch. La Sportiva)

Kiedy jednak zachodzi taka konieczność, dodatkowa warstwa wewnętrzna zapewnia dodatkową ochronę przed wilgocią. Przeprojektowany został również masywny rzep, który przeszedł kurację odchudzającą. Jest szybszy w obsłudze i lżejszy. Mniej widoczną, ale bardzo istotną zmianą jest zmieniony kształt czuba. Jest teraz węższy i bardziej precyzyjny, dzięki czemu w G5 Evo jeszcze lepiej wspina się i klinuje w szczelinach oraz staje na małych stopniach. G5 Evo udało się zachować bardzo niską wagę 850 g.

Zimowa kolekcja La Sportiva (fot. arch. La Sportiva)

Freeride

Jak to jest, kiedy adrenalina uderza do głowy? Kiedy nie ma grawitacji? Kiedy chce się żyć na całego? To wiedzą tylko freeriderzy! Ale ostra jazda bez trzymanki jest możliwa tylko wtedy, gdy masz odpowiednie „zaplecze”! I tu pojawia się VEGA – but freeride’owy stworzony do agresywnej jazdy i pokonywania najbardziej karkołomnych zjazdów. Ponieważ w La Sportivie nie uznaje się kompromisów, dostajemy wysoką sztywność i niską wagę (1400 g) – skorupa z GRILAMIDU BIO i włókna węglowego. Przy flexie 125 buty są wygodne. Dzięki zastosowaniu zmienionego kopyta (4BT Tech Last) stały się szersze w przedniej części stopy. Precyzja jazdy bierze się z precyzji trzymania stopy. Zapewniają ją cztery klamry (EZ-TECH Buckles™) i utwardzony botek wewnętrzny.

La Sportiva Vega

Przyczepna guma Vibram w podeszwie umożliwia bezpieczne pokonanie trudnych technicznie, śliskich, skalnych odcinków. Mimo że model Vega nastawiony jest na zjazdy, konstruktorom udało się zachować zakres ruchu wynoszący 60 stopni, co znacząco poprawia komfort na podejściach. Stopa w sztywnym bucie łatwiej ulega wychłodzeniu, dlatego zastosowano specjalną, wyciąganą wkładkę z poliuretanu, która poprawia komfort termiczny. I jeszcze jedna ważna rzecz – VEGA są kompatybilne z wiązaniami racingowymi i tourowymi.

La Sportiva wypuściła Vegi w wersji damskiej i męskiej.

Wspinanie

Sezon zimowy dla La Sportivy to także nowości w butach wspinaczkowych. Po pierwsze, mamy ARAGONY. Są to buty zaprojektowane dla początkujących oraz wszystkich, dla których niezwykle ważny jest komfort. Naturalna skóra w cholewce doskonale dopasowuje się do kształtu stopy, a język z meshu sprawnie odprowadza wilgoć. Dzięki dwóm rzepom i dużej objętości wnętrza buty zakłada się szybko i bezproblemowo. Aragon jest modelem niezwykle uniwersalnym, ale z myślą o intensywnym użytkowaniu na sztucznych ścianach podeszwa jest podzielona, co ułatwia jej wymianę, gdy ulegnie zużyciu. Do jej produkcji użyto Frixion Black, czyli najbardziej przyczepną gumę La Sportivy.

La Sportiva Aragon

Kolejny model to ZENITY. Powiedzieć o tych butach, że są nowoczesne, to nic nie powiedzieć. Cholewka to popis możliwości inżynierów La Sportivy. Materiał, z którego została wykonana, posiada strefy o różnym stopniu rozciągliwości, które są połączone bezszwowo. Jest to jeden gładki materiał łącznie ze zintegrowanym językiem. Strefy czerwone (lub niebieskie w zależności od wersji kolorystycznej) są niemal całkowicie sztywne, podczas gdy czarne są wyjątkowo elastyczne. Strefa przejściowa, czyli mieszanka czarno-czerwona (czarno- niebieska), jest tym mniej elastyczna, im więcej jest koloru czerwonego (niebieskiego). Dzięki znakomitemu dopasowaniu i rozciągliwej górnej części w okolicach kostki można odnieść wrażenie, że mamy na stopach skarpety.

La Sportiva Zenith

Materiałowa, przewiewna cholewka sprawia, że świetnie sprawdzą się na sztucznych ścianach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby podbijać w nich także skały. Podobnie jak w modelu Aragon, podeszwa składa się z kilku płatów gumy (Vibram XS Grip 4 mm). Dla większego komfortu i pochłaniania potu podeszwa od środka wyłożona została skórą. Wersja damska i męska różnią się sztywnością.

Zimowa kolekcja La Sportiva (fot. arch. La Sportiva)

Odzież

Na zimę 2020/2021 pojawia się także szereg nowości odzieżowych, przede wszystkim dla narciarzy skitourowych i skialpinistów (seria Skimo), ale także dla biegaczy (seria Mountain Running) i wspinaczy (Winter Climbing). W kolekcji znajduje się zarówno odzież typowo zawodnicza, treningowa, jak i bardziej dopasowana do użytkowania rekreacyjnego. Każdy element wykonany jest z najwyższej jakości zaawansowanych technicznie materiałów. W trosce o środowisko naturalne została poszerzona oferta odzieży z materiałów z recyklingu.

Kluczem przy omawianiu oferty La Sportivy powinno być hasło „przemyślane dopasowanie”. Buty, kurtki, spodnie, czapki koszulki, skarpety, rękawice są dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników i warunków, w jakich będą wykorzystywane. Legendarny jest włoski design – to oni wyznaczają styl. Kolorystyka i krój sprawiają, że w odzieży z La Sportiva wszędzie będziemy czuć się dobrze, a buty zapewnią nam komfort i bezpieczeństwo na każdej wysokości i przy każdym zjeździe.

Informacja prasowa La Sportiva / dystrybucja Bakosport
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum