16 września 2020 10:26

Nils Favre i Symon Welfringer klasycznie na „Paciencia”

Nils Favre i Symon Welfringer dokonali klasycznego przejście 24-wyciągowej, stosunkowo rzadko powtarzanej drogi Paciencia (8a, 900 m) na północnej ścianie Eigeru.

Simon Welfringer na „Paciencia” (fot. Damien Largeron)

Simon Welfringer na „Paciencia” (fot. Damien Largeron)

Paciencia, linia doborowego zespołu Stephan Siegrist – Ueli Steck, ma opinię jednej z najtrudniejszych sportowych dróg na Eigerze. Dwa najtrudniejsze wyciągi mają wycenę 8a, ponadto trzeba się na niej zmierzyć z dwoma wyciągami 7c+ i wieloma innymi, których wycena oscyluje w granicach 7a-7b+. Jest wymagająca zarówno technicznie, jak i psychicznie. Pierwszego przejścia klasycznego dokonał w 2011 roku David Lama:

Trudno sobie wyobrazić, jak wielka jest północna ściana Eigeru. Zawsze chciałem się na niej wspiąć i zrobienie Paciencia na pewno będzie ważnym punktem w moim wykazie przejść. Nieczęsto przechodzę tak wymagające drogi.

Droga miała potem zaledwie kilka powtórzeń:

Nils Favre i Symon Welfringer uderzyli w ścianę od dołu ze sprzętem biwakowym. Każdy z nich prowadził trudne wyciągi, na przejście drogi potrzebowali dwóch dni. Symon tak opisuje tę wymagającą linię:

Każdy z 24 wyciągów wymaga pełnego skupienia, zwłaszcza skomplikowane 7a/b z dużymi runoutami i słabą asekuracją. Ostatecznie cruxowe wyciągi nie były tak trudne w porównaniu z tymi niżej wycenionymi. Ale cała droga, poczynając od kominka 6a po krawądkowe 8a, ma wspaniałe wyciągi. Oczywiście skała jest krucha na niektórych fragmentach łatwych wyciągów, ale uważam, że na tych trudnych ma najpiękniejszy wapień w Europie.

Źródło: planetmountain
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum