7 września 2020 09:08

Czesi odpuszczają Muchu Chhish, ale pałeczkę przejmuja Tosas i Brugger

Członkowie czeskiej ekspedycji, której celem był najwyższy niezdobyty (a dostępny) przez człowieka szczyt – Muchu Chhish (7452 m), po trudnej akcji na górze podjęli decyzję o zakończeniu wyprawy, ale w bazie pojawili się kolejni chętni – Jordi Tosas i Philipp Brugger.

Planowana linia drogi na Muchu Chhish (fot. FB Muchu Chhish 2020 Czech Expedition)

Planowana linia drogi na Muchu Chhish (fot. FB Muchu Chhish 2020 Czech Expedition)

Muchu Chhish, znany również jako Batura V, znajduje się w grupie górskiej Batura Muztagh w Karakorum, między dystryktem Gilgit w północnym Pakistanie, a doliną Hunza. Batura Muztagh jest najbardziej na zachód wysuniętą grupą w Karakorum. Szczyt jest najwyższym możliwym do zdobycia dziewiczym wierzchołkiem na Ziemi (inne dziewicze wyższe szczyty są niedostępne ze względów religijnych lub politycznych).

Mała czeska wyprawa w składzie Pavel KořínekPavel Bém i Jiří Janák działała na Muchu Chhish od końca sierpnia. Wspinacze po aklimatyzacji zrealizowali jedno poważne wyjście i osiągnęli obóz trzeci na grani (wysokość ok. 6300 m).

Czesi z już obozu trzeciego informowali o bardzo ryzykownym i eksponowanym terenie:

Okropnie psychiczny biwak na półce, pół metra od milowego urwiska. Za nami 3 dni bez odpoczynku. Brak miejsca by usiąść podczas wspinania. Dzisiaj ze względu na pogodę jesteśmy w namiocie. Schodzimy i przygotujemy się do kolejnej próby za kilka dni…

Jeden z dowcipnych plakatów Muchu Chhish 2020 Czech Expedition

Jeden z dowcipnych plakatów Muchu Chhish 2020 Czech Expedition

Zejście się powiodło, ale najwyraźniej było wyjątkowo trudne dla Czechów:

Dwudniowa szalona ucieczka była urozmaicona lawinami pyłowymi powyżej C1 oraz dużym opadem śniegu. W rezultacie była zdecydowanie bardziej wymagająca niż wyjście w górę. Ale jesteśmy w bazie. Bezpieczni.

Po tym niebezpiecznym wycofie Czesi zdecydowali:

Impreza skończona. Czasami należy odwołać się do rozsądku i określić granice. Zła pogoda, trudności nieznanego terenu i niebezpieczeństwa obiektywne są zbyt duże.

Tymczasem pod Muchu Chhish pojawił się kolejny zespół, złożony z mocnych wspinaczy.

Jordi Tosas (1968) był członkiem i mocnym punktem ekspedycji z 2004 roku, która dokonała drugiego przejścia Magic Line na K2. Autor wielu świetnych wspinaczek w górach wysokich, np. w 2007 roku wytyczył samotnie własny wariant do Drogi Japońskiej na Jannu (7710 m).

Philipp Brugger (1991) to sprawny austriacki alpinista, choć nie z takimi dokonaniami w górach najwyższych. Ma na swoim koncie wiele alpejskich ścian, także pokonanych w zjeździe na nartach oraz rekordy biegowe, np. Grań Stüdl (Stüdlgrat) na Grossglocknerze w 1:37.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    w koło M(yszo)acieju [2]
    tamże: "hiszpańskiej ekspedycji z 2004 roku, która dokonała pierwszego powtórzenia…

    7-09-2020
    jacek teler